Dnes neumírej – Poslední Bond Pierce Brosnana

James Bond (Pierce Brosnan) se po 14 měsících v zajetí v Jižní Koreji dostává na svobodu. Společně s agentkou CIA Jinx (Halle Berry) se bude muset vypořádat s miliardářem Gravesem (Toby Stephens), jeho pobočníkem Zaa (Rick Yune) a Gravesovovou asistentkou Mirandou (Rosamund Pike), ale hlavně se zbraní, která může zničit vesmír…

Rok 2002 a jubilejní 20. bondovka. Když v roce 1962 vznikl Dr. No, člověk by skutečně těžce věřil tomu, že tahle série v Hollywoodu bude fungovat takovou dobu. Filmy s Jamesem Bondem se ale vždy přizpůsobili své době, většinou s výměnou představitele Bonda výrazně změnili přístup a i díky tomu tato série pravděpodobně vydržela tak dlouho. A právě v rámci jubilejní dvacáté bondovky vznikla snad doposud nejvelkolepější bondovka, kde si Pierce Brosnan počtvrté (a naposled) zopakoval hlavní roli a rozloučil se ve vrcholné formě v té nejzábavnější bondovce.

Už úvodní sekvence v Jižní Koreji je jednou z nejvelkolepějších sekvencí v rámci série, která je startem pro zatím nejdivočejší dobrodružství Jamese Bonda, které by si chvílemi mohlo vyloženě z fleku podat ruce s bondovkami s Rogerem Moorem. Dokonce až tak moc, že poprvé od dob Moonrakeru tato bondovka tak trochu koketuje se žánrem sci-fi. Bond se možná tentokrát nevydá do vesmíru, hlavní MacGuffin, původ hlavního záporáka a některé akční scény, které by si v porovnání mohli podat ruku s akčními sekvencemi z nejnovějších dílů Rychle a zběsile ale v součtu vše následující převyšuje. Jenže z toho není mišmaš. Dnes neumírej není absurdita, ani bizarní pokus o zničení téhle legendární postavy. Naopak vznikl skutečně vrcholně zábavný film, kterým režírující Lee Tamahori důstojně ukončil další éru Jamese Bonda.

Pierce Brosnan se zde důstojně loučí se svojí nejslavnější rolí, kdy z něj i na prahu padesátky srší elegance, nadále uvěřitelně řádí v akčních scénách a nadále se daří jeho podání Jamese Bonda tak trochu polidštit. I díky tomu, že linka v Dnes neumírej je pro něj tak trochu osobní. Bond sice strávil 14 měsíců v zajetí, v téhle misi ale dokáže, že na to pořád má, zvláště v momentě, kdy zjistí, že má s touhle misí skutečně společného více než si on sám myslel.

V trendu Brosnanových bondovek nadále platí to, že se Bond girl stávají silnými hrdinkami. To dokázala i Halle Berry jako Jinx, agenta CIA, která dodnes platí za jednu z nejpůvabnějších a především nejsilnějších Bond girl. Její Jinx byla dokonce tak super, že se jistou dobu plánoval její vlastní film. Ten byl ale tehdy nakonec zrušen a od té doby se série nadále (prozatím) o žádný spin-off nerozrostla.

Bondovky jsou především tak dobré, jak jsou dobří jejich záporáci. Tobymu Stephensovi toho slizkého podnikatele prostě na hned věříte. Mezi Bondem a Gustavem Gravesem funguje strašně zábavná nevraživost, která je umocněna už v momentě, kdy se tyhle dva střetnou v šermířském souboji. Bond má zde jednu z nejzajímavější konfrontaci s hlavním protivníkem od Zlatého oka, která funguje o poznání více v momentě, kdy jsou skutečné karty rozdané a pravda vyjde najevo. Scénář tak dává úvodu v Jižní Koreji pravé opodstatnění a nesnášenlivost mezi Bondem a Gravesem podtrhuje ještě výrazněji. Graves je ve finále dost možná jeden z největších hajzlů, kterého tahle série dosud poznala a právě Stephensův výkon stojí za to.

Zao v podání Ricka Yuna je poté v rámci této série jedním z nejvýraznějších poskoků záporáka za posledních několik let, kdy i konfrontace mezi ním a Bondem mají tu správnou údernost a naháněčka mezi nimi na Islandu. Především ale stojí za povšimnutí Rosamund Pike, která vůbec poprvé v rámci své kariéry nemá problém ukázat, že jí jdou potvory opravdu od přírody. Pike přitom zvládá i pózu Bond girl, do které svým půvabem absolutně přirozeně zapadá, právě i její postava má něco navíc a především je od začátku jasné, že se tak úplně nebudou muset s Jinx. A jakmile tyhle dvě půvabné Bond girl jdou proti sobě, je to velmi půvabná podívaná.

Judi Dench je jako M nadále výtečná, John Cleese se definitivně stává novým Q (i přesto, že jde pro něj zároveň o poslední film, kde si tuto postavu mohl zahrát), Samantha Bond nadále velmi fajn hraje Moneypenny (ovšem též naposled) a Michael Madsen tu má velmi zábavnou roli.

Díky tomu, že jde o 20. bondovku se tahle bondovka dočkává tuny odkazů na všech předchozích 19 bondovek. Objevuje se mnoho starých gadgetů od původního Q v podání Desmonda Llewelyna, postavy ve svých replikách odříkávají názvy předchozích bondovek a například Halle Berry nosí podobné bikiny jako Ursula Andress v Dr. No. Tyhle odkazy pohladí naduši a zároveň se divákovi vyloženě necpou. Moudřejší si jen při těchto odkazech budou velmi důrazně hladit bradu.

Tamahori zvládl akci, zároveň měl očividně dost nápadů a navíc se dokázal držet klasické stylu bondovek a přitom přinést zase něco tak trochu nového. Bond je v jeho podání zábavný, zároveň velkolepý a v součtu prostě výtečný blockbusterový řemeslo, který jednu bondovskou éru zakončuje fakt důstojným způsobem.

Dnes neumírej má problém pouze v tom, že digitální akce ve spolupráci s Jamesem Bondem v Dnes neumírej chvílemi výrazně poznává své limity (ano, mluvím především o památné scéně se surfováním na tsunami) a také v tom, že popová píseň od Madonny k bondovce tak trochu nesedí (je ale ještě v pohodě v porovnání s malou roličkou, kterou Madonna ve filmu má).

Po Dnes neumírej ještě Pierce Brosnan ještě oficiálně s rolí hotový nebyl. Dokonce se chvíli uvažovalo o již páté bondovce. Jenže Brosnan se začal stávat příliš drahým a především už mu definitivně bylo přes 50 let. V roce 2005 tak definitivně přišlo potvrzení toho, že se ve své nejslavnější roli už nikdy nevrátí a jeho náhradníkem se stává Daniel Craig. Brosnan tak s rolí již dávno definitivně skončil, v očích mnohých ale nadále zůstává jedním z nejlepších představitelů Jamese Bonda. A za svou čtveřici filmů se rozhodně nemusí stydět……

Trailer:

Verdikt: 5 z 5


Photo © 2002 MGM (Metro-Goldwyn-Mayer) Pictures

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.