Co kdyby…? – komplet

Watcher (mluví Jeffrey Wright) prozkoumává alternativní vesmíry Marvel Cinematic Universe, sám poté složil přísahu, že se do situací v multivesmíru nebude vměšovat. Dokáže ovšem tuto přísahu dodržet?

Marvel Studios nám dosud dodalo 25 celovečerních filmů, několik hraných seriálů a nyní se představuje i na poli animovaných seriálů. Šťastným debutantem se poté stává seriál What If…?, který mapuje alternativní verze známých příběhů z dosavadních hraných filmů ze světa Marvel Cinematic Universe a po vzoru komiksového What If…? se snadno nabízelo, aby se tvůrci dokázali utrhnout ze řetězů, pohrávat si se žánry a předvést věci, které bychom v hrané podobě nejspíš jen tak neviděli. Jak poté What If…? obstává po závěru první série?

Pochopitelně záleží na libovolném díle. What If…? má silnější i slabší epizody. Mezi nejsilnější patří rozhodně čtvrtá epizoda, která představuje tragickou romanci s Doctorem Strangem v hlavní roli a právě zde dochází k něčemu, co by Marvel nejspíš v hrané podobě jen tak nepředvedl. První epizoda je po vzoru Captaina Ameriky: Prvního Avengera příjemným retrem, kde jen Stevea Rogerse nahrazuje v pozici supervojáka Peggy Carter, druhá epizoda s T´Challou jako Star-Lordem poté lehce připomene gangsterky Guye Ritchieho, kdyby byli zasazené do vesmíru. Třetí epizoda je v podstatě detektivkou, pátá epizoda poté zombie survivalem. Každá epizoda What If…? na to jde tak trochu jinak a jsou zde cítit oné příjemné hrátky se žánry.

U jistých epizod to ovšem přeci jen tak trochu zavázání nevyužitým potenciálem. Tímto nejvíc vybočují šestá a sedmá epizoda, které z námětů o tom, že Erik Killmonger zachrání život Tonyho Starka a Thor se bez Lokiho vyrůstajícím po jeho boku stává ještě více nezodpovědným hovadem než normálně ve finále přinášejí nejméně zajímavých nápadů a působí skutečně nevyužitým způsobem. Náladu tak musí spravit až dvě fenomenální poslední epizody, které nejen dopřejí slávu Ultronovi, ale všechny příběhy stylově propojí a definitivně předvedou potenciál, který multivesmíry skrývají.

Většina epizod následně trpí faktorem toho, že jsou až příliš krátké a kvůli tomu musí jít u většiny epizod zápletka kvapem dopředu a jsou tak uspěchané. Některé epizody by si určitě zasloužili minimálně 10 minut navíc i kvůli většímu prozkoumání pravidel toho daného alternativního vesmíru. Je neskutečně zajímavé prozkoumávat, co je v daných vesmírech vlastně jinak, ve finále na to ovšem skutečně vlastně není moc času. Některé epizody tímto trpí více, některé méně, více časového prostoru by ovšem What If…? rozhodně prospělo.

Bez problémů je ovšem animace. Ta je skutečně povedená, tvůrci se snaží držet co největších detailů a hodně dopomáhá i fakt, že se většina herců z hraných marvelovek vrátila pro namluvení postav v animované podobě. A když se zrovna někteří herci nevrátili, tvůrci se postarali o to, aby hlasová náhrada zněla co nejvíce podobně. Člověk tak ani nepostřehne, že Robert Downey Jr., Chris Evans či James Spader chybí, stejně tak může mít přitom pocit, že se snad povedlo sehnat skvělé náhrady za Benedicta Cumberbatche, Samuela L. Jacksona či Chadwicka Bosemana. Pro Bosemana jde o poslední zopakování role T´Chally před jeho odchodem ze světa a i proto u What If…? fungují emoce i z trochu jiného důvodu.

Skvělá castingová volba byl poté Jeffrey Wright pro Watchera. I proto, že se z Watchera časem stane víc než pouhý pozorovatel událostí. Wrightův hlas k této záhadné postavě dokonale sedí.

Při sledování je skutečně sympatické sledovat, že se tvůrci v rámci možností utrhli ze řetězů. Čtvrtá epizoda Doctora Strange je skutečně fantastická a jedná se o jednu z nejlépe napsaných záležitostí v rámci celého Marvel Cinematic Universe. Pátá epizoda je zase dostatečně brutální pro zombie námět a akční scény se díky animovanému zázemí mohou pořádně utrhnout ze řetězů. Je to opravdu přehlídka mnoha momentů, které se nejspíš v hrané podobě nikdy jen tak neukážou a v rámci What If…? se skutečně dokáže zachovávat nostalgie a přitom přicházet s něčím zcela novým.

Většina epizod seriálu má ve finále vlastně skutečně temnou auru a může si skutečně dovolit dělat věci, které se u Marvelu jen tak nevidí. Většina epizod se pochopitelně mohla ze řetězů utrhnout o poznání víc, v rámci oťukávání toho, co forma snese ovšem 1. série What If…? funguje a další série mohou zajít ještě o poznání dál. What If…? prozatím není bez chyb, pozitivních aspektů má ovšem dost. A pokud si následující série udrží kvalitu, seriál se klidně může skutečně vracet každým rokem…..

Photo © Disney+

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.