Čelisti – Písečné pláže, modré moře a zářivé nebe vítají návštěvníky rekreačního města Amity

Nikdo netuší, že pod hladinou někde čeká obrovský bílý žralok. Brzy si nalezne první oběť, posléze další a další. Zástupci města se zprvu vše snaží utajit, nakonec s napětím čekají, až se objeví někdo, kdo obrovského žraloka zabije. Na moře vyplouvají tři muži, ichtyolog Hooper (Richard Dreyfuss), lovec žraloků Quint (Robert Shaw) a šéf místní policie Brody (Roy Scheider), aby zkusili své štěstí…

Steven Spielberg je jedním z těch tvůrců u kterých se vrcholné snímky vybírají těžko, protože mají těch totálních filmových pecek několik. Jeden ze svých vrcholných snímků nicméně Štefan Spielbergů natočil ještě v době, kdy byl víceméně neznámý režisér, jenž měl za sebou v rámci celovečerních filmů pouze Sugarlandský expres. Čelisti tehdy bylo jejím druhým celovečerním filmem a po vzoru George Lucase se Star Wars o 2 roky později Steven Spielberg navždy svými Čelistmi změnil klasické fungování Hollywoodu a vytvořil v podstatě první filmový novodobý blockbuster.

Čelisti možná vznikli později než třeba Sněhurka a sedm trpaslíků, Jih proti severu, Ben Hur nebo první Bondovky, přesto právě ony vymezili nové podmínky proto co to vlastně znamená být blockbuster. Vznikli nové podmínky pro filmový marketing, vzniklo nové vnímání filmových předmětů spojených s prodejem filmu a největší filmy se začali uvádět v létě. Zároveň je Steven Spielberg společně s Georgem Lucasem, Francisem Fordem Coppolou, Martinem Scorsesem nebo Brianem De Palmou zazařen do kolonky režisérů Nového Hollywoodu a jedná se právě o kategorii později velmi vlivných a zásadních filmařů, kteří se právem vysloužili tak prestižního postavení a především uznání. Bavíme se pořád ale o roce 1975, kdy se Steven Spielberg nemohl spolehnout na svou pověst a někteří herci doslova odmítli se v tomto filmu objevit právě kvůli tomu, že se obávali, že půjde o přehlédnutelný snímek nezkušeného režiséra (později začalo platit, že je nemožné, aby kdokoliv odmítl roli ve Spielbergově filmu). Navíc se natáčení potýkalo se samými problémy, kdy se musel Spielberg vypořádat s nespoustanou sílou v podobě herce Roberta Shawa, faktem, že při natáčení na vodě se kamery často namočili a především faktem, že se mechanický žralok Bruce porouchal. A právě tahle náhoda je ukázkou geniální tvůrčí improvizace, která z Čelisti udělá ten vrchol svého žánru jakým je vnímaná dnes.

Spielbergova původní vize podání útoku žraloka napadajícího městečko Amity nespočívala v triku „ nejvíce se bojíme toho co nevidíme“, ale kvůli faktu, že mechanický žralok nefungoval se vsadilo právě na toto. A i díky tomu má Čelisti dodnes parádní atmosféru, kde se opravdu žralok Bruce neobjeví každou minutu a díky tomu zde funguje jasné kouzlo práce s atmosférou a opravdovou husinou. Útoky žraloka jsou tak snímány většinou z jeho pohledu, my vidíme pouze krvácející lidi a jisté pohyby ve vodě. Většinu času ale ne samotného Bruce. Už zde se tak představila Spielbergova rafinovanost a jeho vyhrávání si s různými filmařskými aspekty. Spielberg se zde v jistých ohledech inspiroval filmy Alfreda Hitchocka a podobně jako on zde předvedl, že má opravdu dokáže vystavět plochu pro naprosto atmosférický silný zážitek. A vznikla prostě a jednoduše klasika!

Trojice hlavních hrdinů složena z lovce žraloků Quinta v podání Roberta Shawa, odborníka na žraloka Hoppera v podání Richarda Dreyfusse a policejního náčelníka Brodyho v podání Roy Scheidera se navzájem skvěle doplňuje a jde o kontrast zcela rozdílných osobností, které ovšem mají stejný cíl- Polapit Bruce dřív než přijde k újmě více lidí. Největší kontrast zde lze poznat mezi Quintem a Hopperem, Brody poté slouží jako takový prostředník, který plně nerozumí ani jednomu z těchto hrdinů a přesto dá tahle trojice v závěrečné třetině dohromady jedno z nejlepších filmových finále všech dob, kde vše opravdu působí jako, že je něco v sázce a hlavní hrdinové by mohli snadno zemřít. I díky faktu, že si všichni tihle tři herci své role užívají a jsou v nich vynikající tak opravdu jde o další, bohužel dnes už nepodmínkový důkaz vynikajícího blockbusteru.

Důkazem je fakt, že je ten film výborný i ve chvíli, kdy žralok vůbec není na místě dění. Pátrání po něm, vyrovnávání se s následky žralokových činů nebo rýpání se v depresivních vzpomínkách minulosti je stejně tak zajímavé a zábavné a všechno tohle dodává postavám větší hloubku, než kdyby šlo o obyčejné lovce žraloků.

Kameraman Bill Butler vám skutečně dodá pocit, že vidíte žralokovo lovení z prvního pohledu, využívá u toho postupy jako je Dolly Zoom a především předvádí několik památných záběrů. Finální soupeření ze žralokem je díky neskutečně přehledné, zábavné a napínavé. Především je tu ale ten bravurní soundtrack Johna Williamse, který položil základy pro Williamsovu neuvěřitelnou skladatelskou pověst a po Sugerlandském exprese definitivně položil základy velmi dlouhodobé Spielbergovy a Williamsovy kooperaci. Společně se střihačkou Vernou Fieldsovou, která tehdy měli v Hollywoodu větší pověst než Spielberg, hodně zásluh bylo přisuzováno jí a Spielberg tak musel dalšími filmy dokázat, proč jsou Čelisti tak úžasné díky jejího spektakulární režii vznikli následně kompletní Čelisti. Dodnes jeden z vrcholů thrillerového a hororového žánru, která dodnes funguje naprosto skvěle. A Robert Shaw, který o 3 později zemřel se zde předvedl ve své nejslavnější roli, podobně jako to platí i o Scheiderovi a Dreyfussovi.

Čelisti jsou prostě pecka. Sice ještě existuje ještě jeden celkem relativně důstojný sequel a dvě velmi brutálně špatná pokračování, parádnost té původní klasiky to ale ani náhodou nepoškodilo. A osobně společně s Jurským parkem a Schindlerovým seznamem řádím Čelisti do Spielbergovy TOP 3!

Trailer:

Verdikt: 5 z 5


Photo © 1975 Universal Pictures

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.