Capone – poslední léta slavného mafiána

Dříve jeden z nejobávanějších mafiánů v Chicagu Al Capone (Tom Hardy) je poslán do vězení za daňové úniky. Ve věku 40 let, po téměř deseti letech věznění je propuštěn poté co už není považován za hrozbu a jeho mysl trpí demencí na následky prodělané syfilidy. Nyní žije Capone v důchodu se svou rodinou na ostrově Palm Island na Floridě a je pořád pod federálním dohledem, protože si oni myslí, že své šílenství jen předstírá. Kvůli svým dluhům musí Capone prodat mnoho věcí, následně začíná mít halucinace a ztrácí nad sebou kontrolu. Uvědomí si, že někde schoval 10 milionů dolarů, nedokáže si ale vzpomenout kam……

V roce 2012 dal debutant Josh Trank světu Kroniku. Slušná sci-fi found footage sice nebyla tou pravou do černého, stačilo to ale na to aby se mohl Trank chopit nového zpracování Fantastické čtyřky a aby se dokonce mohl chopit spin-offu Bobby Fetta ze světa Star Wars. Pořád si stojím za tím, že Fantastická čtyřka z roku 2015 nebyl takový průser jak se říká, pořád na něm je vidět fakt, že měl ten film fungovat úplně jinak a pravděpodobně je v tomhle případě na vině opravdu studio. Kariéru to ale zřejmě zabilo pouze Trankovi, kterému po tomhle finančním propadáku u Star Wars zavřeli vrátka. Josh Trank se tak pravděpodobně k mega drahému sci-fi jen tak nepodívá a uvědomil si to i on, zvláště když se proslýchalo, že se na place choval jako agresor a jeho psi dokonce zničili nějaké to vybavení. Trank ale přece jen dostal šanci jinde a to u nezávislého distributora Vertical Entertainment. Trank napsal scénář k biografii Al Caponeho a kromě toho jeho biografii nakonec napsal i zrežíroval. Do hlavní role byl poté obsazen fenomenální Tom Hardy a lidé tak začali doufat, že co se týče kvalit bude mít Capone blíž přece jen ke Kronice než Fantastické čtyřce. No a ve výsledku je z toho bohužel dost možná nejhorší film z Trankovy dosavadní trojce režijních projektů.

To nezamrzí ani tak kvůli Trankovi jako spíš kvůli Hardymu. Ten je sice pořád super a jeden z nejlepších herců současného Hollywoodu, má ale smůlu, že Trank neví jak přesně postavu Caponeho vézt. Hardyho Capone většinu času působí jako nemyslící zombie, což se dá na jednu stranu pochopit když je v tom nejhorším možném psychickém stavu, na druhou stranu se ale Hardy zde mohl jako člověk trpící demencí skutečně předvést a nejen díky pravděpodobně nastavené slabé Oscarové sezóně způsobené COVID-19 bojovat o Oscara. Ve výsledku na to ale Hardy nemá, jednoduše proto, že skutečně nemá co hrát a Trank neví jak ,, Šíleného Banea Bronsona´´ vést.

A to se bohužel dá říct i o zbytku obsazení. Matt Dillon nebo Kyle McLachlan jsou herci, kteří nikdy nebudou hvězdy, vždy když se ale objeví se v rámci možností předvedou skutečně velmi dobře, i zde ale jakoby Trank nevěděl co s nimi a dohrává na to i většinou oukey Linda Cardellini jako Caponeho žena.

Ve výsledku je Capone většinou zábavný na místech kde pravděpodobně zábavný být nechce. Hardyho makeup bohužel udělal svoje a z hromotluka, kterého byste nechtěli nasrat, protože byste se báli že dostanete po čuni se stává zasyflený šašek, který je navíc součásti bizarních snových sekvencí. Nejlépe tak dopadají záblesky minulosti spojené s mučením a zabíjením. Tehdy i částečně funguje alespoň nějaká minimální mrazivá atmosféra. I scéna kdy se Al Capone podělá do postele má svou sílu, protože to skutečně ukazuje, že je jeden z největších mafiánů všech dob opravdu na dně. A tohle jsou možná momenty na které měl Trank ve svém scénáři a střihu, který si sám dělal sázet trochu víc.

Další podprůměrný Josh Trank, který má očividně štěstí, že si s Hardym rozuměli a chystají spolu seriál. Možná ten bude pro Tranka teprve to pravé a ve finále Trank najde štěstí spíše v seriálu. Neměl by se už pokoušet o celovečerní film? To neříkám, jenom říkám, že tři průměrnosti/podprůměrnosti už možná stačili a měl by si dát minimálně pauzu. Ale rozhodně to není nejhorší možný režisér současnosti a takový Capone má z jeho trojce filmů zatím rozhodně nejlepší alespoň vizuál…….

Verdikt: 3 z 5


Foto:  Vertical Entertainmen

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.