Box Office: Úsměv jakožto nečekaná trvalka vládne kinům

Úsměv

Smile

Na prvním místě Úsměv s 17,6 miliony dolarů. Studio Paramount je oficiálně nejsilnějším studiem roku. Pár let nazpátek šlo o outsidera, kterému bylo snadné předpovídat brzký krach či pravděpodobnější odkoupení, od začátku roku 2022 se ovšem Paramountu daří náramně. Pátý Vřískot, druhý Ježek Sonic, druhý Top Gun, který to v kinech téměř dotáhl na miliardu a půl a nově i horor Úsměv. Poměrně chválený horor celovečerního debutanta Parkera Finna se už minule mohl pochlubit solidním otvírákem za 22,6 milionů dolarů, v druhém víkendu se ovšem stala velmi nečekaná věc. Nejenom, že Úsměv dokázal překonat všechny novinky, ale navíc se může ve svém druhém víkendu pochlubit o fenomenální propad o pouhých 22%, přičemž horory se většinou mohou chlubit o poznání většími propady kolem 40-60%, v historii hororového žánru si ve svém druhém víkendu vedlo lépe jen Uteč Jordana Peelea, které v roce 2017 během druhého víkendu spadlo o pouhých 15%.
Úsměv už tak nyní jen 50 milionů dolarů přepočítává z amerických kin, zahraniční trhy poté celosvětové tržby zaokrouhlují na 90 milionů dolarů . Při rozpočtu 17 milionů dolarů velká paráda, kdy je nyní jen otázka, co bude dál. Při pohledu na zisky už nyní nejspíš Finnovi na záda dýchají hladoví producenti, kteří se dožadují nějakého to pokračování, Finn se ovšem též může vydat cestou Jordana Peelea a příště dorazit se zcela novým projektem. Paramount si přesto tento rok utvrzuje dominanci, kdy až poslední dva měsíce roku pořádně díky dvojkám Black Panthera a Avatara ovládne Disney.

Šoumen krokodýl

Na druhém místě Šoumen krokodýl s 11,5 miliony dolarů. Úsměv přitom dokázal ve víkendových tržbách trumfnout i Šoumana krokodýla, kdy se rodinné podívané ze stáje Sony dal snadno věštit poměrný úspěch u rodin nejen díky víceméně pochvalným recenzím. Samotného krokodýla ostatně zpívá popová star Shawn Mendes, jeho majitele si poté stříhl Javier Bardem (kterého by po Tahle země není pro starý či Skyfallu pro tuhle roli vážně nikdo netipoval). Rozpočet této očividné rozverné podívané ve finále vyšel na 50 milionů dolarů, start nepůsobí marně především díky faktu, že je dost zahraničních trhů za humny a je pravděpodobné, že jich dost pomůže dostat se filmu do černých čísel. Zda to ovšem bude v Sony stačit na odklepnutí nějakého toho sequelu je zatím otázka.

Amsterdam

Na třetím místě Amsterdam s 6,5 miliony dolarů. U 20th Century Studios (tedy již Disneyho) poté vybouchla novinka režiséra Davida O. Russella s názvem Amsterdam. Dobová kriminální komedie s neskutečně nabitým obsazením (Christian Bale, Margot Robbie, John David Washington, Robert De Niro, Rami Malek, Anya-Taylor Joy, Chris Rock, Timothy Olyphant, Michael Shannon či Taylor Swift) má rozpočet vystavený na 80 milionů dolarů, David O. Russell si tak nejspíš na konto připsal propadák. Terapie láskou i Špinavý trik přitom v kinech končili u hranic čtvrtmiliardy, Russellovi v tomto ohledu nepomáhají nejen víceméně průměrné recenze, ale i dvakrát nemilá pověst, která tohoto tvůrce předchází. Tvůrce pověstný psychickými nátlaky vůči hercům i kolegům bude nyní možná mít těžší do svého dalšího filmu nalákat tak lákavé obsazení, ty nejlepší časy a pozici hitmakera má totiž Russell nejspíš dávno za sebou. Na několik trhů se sice ještě pořád čeká (celosvětově zatím Amsterdam přepočítává 10 milionů dolarů), na finální čísla ovšem nejspíš dvakrát hezký pohled nebude.

Válečnice

Na čtvrtém místě Válečnice s 5,3 miliony dolarů. Válečnice se mezitím stává slušně držící se trvalkou, ve svém čtvrtém víkendu dochází k propadu o pouhých 26% a finiš někde těsně pod 100 miliony dolary není s aktuálními 54 miliony dolarů pořád úplně vyloučený. Studio Sony ovšem bude především vyhlížet situaci na mezinárodních trzích, kde sice bude film o ženském komandu Dahomejského království těžké prodat, pochvaly ze všech stran a srovnávání například se Statečným srdcem by přesto mohlo pomoct. Důležitým faktorem zůstává fakt, že se rozpočet za 50 milionů dolarů nejspíš ve finále podaří splatit a po oficiálním potvrzení černých čísel nebude realizace naznačeného sequelu vůbec vyloučena. Celosvětově utržených 64 milionů dolarů tomu zatím nakloněno je.
Na pátém místě To nic, drahá s 3,5 miliony dolarů. Samotné studio Warner Bros. poté nejspíš od To nic, drahá čekalo trochu více a to i díky faktu, že ve filmu hraje jedna z nejpopulárnějších hereček své generace Florence Pugh a hudební idol Harry Styles. Celosvětově utržených 69,2 milionů dolarů sice není při rozpočtu 35 milionů dolarů žádné velké fiasko a je pravděpodobné, že se druhý režijní projekt Olivie Wilde zvládne bez problémů zaplatit, žádný velký hit z toho nekouká a status černého koně nadcházející oscarové sezóny je dávno ten tam.

Avatar- závěrem

Na šestém místě Avatar s 2,6 miliony dolarů. První Avatar se již brzy vrátí zpět na Disney+, ve své obnovené premiéře těsně před nástupem druhého Avatara si ovšem vynesl solidní zisky, kdy jen potvrdil, že zájem o svět planety Pandora jen tak neklesl. Při aktuálně celosvětově utržených 2 miliard a 909 milionech dolarů (3D obnovená premiéra tak Avatarovi vynesla přes 60 milionů dolarů) to vypadá, že by snad stačila jen jedna obnovená premiéra s podobnými a trochu vyššími čísly a první film s 3 miliardami dolarů utržených z kin by byl rázem jasný. I bez tohoto prozatím nepřekonaného milníku si ovšem Avatar zatím jen podtrhuje svou královskou pozici a finanční sílu Jamese Camerona. Krom Avatara 2 bude důkazem i obnovená premiéra Titanicu v únoru 2023.
Na sedmém místě Barbarian s 2,2 miliony dolarů. Poměrně chválený horor Zacha Creggera již může celosvětově přepočítávat 38,2 milionů dolarů (36,5 jich pochází z amerických kin), při rozpočtu 4 milionů dolarů jde o slušnou parádu. Ve finále je tak možná škoda, že film prakticky nedorazil na žádné zahraniční trhy, kdy se mohli solidní zisky ještě výrazněji rozmnožit. Barbarian ovšem alespoň již koncem října dorazí na Disney+.

Na osmém místě Kámoši s 2,1 miliony dolarů. První studiová gay romance poté ve svém druhém víkendu utrpěla brutálním propadem o 56% a zaokrouhlením amerických tržeb na pouhých 8,9 milionů dolarů. I přes skromný rozpočet se tento romantický milník ještě zapotí, aby si na sebe vydělal, Universal ve finále bude mrzet především odsouzení homofobní komunity a jiná studia v LGBT romancích nejspíš prozatím finanční potenciál jen tak neuvidí.
Na devátém místě Ponniyan Selvan: Part One s 875 tisíci dolary. Epické indické akční drama si pochopitelně na to hlavní zlato přijde v indických kinech, i v Americe si ovšem vzhledem k 5,7 milionům dolarů vede poměrně slušně.
Na desátém místě Terrifier 2 s 825 tisíci dolary. Filmový server Bloody Disgusting si prošel evolucí, kdy se rozšířil i do produkčního studia, které prozatím realizuje primárně levné horory. Pokračování hororu Terrifier z roku 2016 již nyní z amerických kin přepočítává 1,2 milion dolarů, při rozpočtu 250 tisíc dolarů tak rázem dávají smysl informace o tom, že by mělo dojít nejen na Terrifiera 3, ale i Terrifiera 4. I k poměrně slušným reakcím a faktu, že šílených vraždících klaunů není nikdy dost, bude investice do dalších filmů nejspíš dávat smysl.

Příští týden

Halloween končí

Tento týden do kin dorazí Halloween končí.

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.