Box Office: Top Gun zbořil další milník, Spider-Man se vrátil do kin

topgun (1)
Na prvním místě místě Top Gun: Maverick s 5,5 miliony dolarů. V Americe zrovna probíhá prodloužený víkend svátku práce, v rámci nové akce s názvem Národní den kin (uvidíme, zda se podobná akce jako čerstvě 3. 9. 2022 bude v Americe opakovat) stál v sobotu jeden lístek v mnoha amerických kinech (i do Dolby Atmosu či IMAXU) pouze 3 dolary. Top Gun: Maverick je sice již obětí nasazení na VOD, přesto nepřestává v kinech překvapovat a oficiálně v Americe utržil přes 700 milionů dolarů jako šestý film v historii.
O pár set tisíc již navíc svrhl Black Panthera a nachází se tak v TOP 5 nejvýdělečnějších filmů v rámci amerických kin (bez inflace). Ani celosvětově nezačíná Top Gun: Maverick brzdit, s aktuálně utrženou 1 miliardou a 440 miliony dolary navrch již brzy svrhne Ledové království II (1 miliarda a 450 milionů dolarů) a připíše si pozici 11. nejvýdělečnějšího filmu všech dob (bez inflace). Překonání hranice miliardy a půl, útok na Rychle a zběsile 7 (1 miliarda a 516 milionů dolarů) a umístění v TOP 10 poté už skutečně vypadá nerealisticky, Top Gun ovšem ani po třech měsících v kinech nepřestal dokazovat, že ho není radno podceňovat.

Bullet Train

Na druhém místě Bullet Train s 5,7 miliony dolarů. Bullet Train by poté pravděpodobně v nabitější sezóně shořel jako papír, dle očekávání se ovšem ukazuje, že mu nasazení v suchém období hodně pomáhá. I díky tomu tak může akčňák studia Sony celosvětově přepočítávat 197 milionů dolarů a opatrně sázet na finiš někde u 250 milionů dolarů. Ano, pro akčňák za 90 milionů dolarů pořád nepůjde o tu nejlepší vizitku, Sony na filmu přesto výrazně neprodělá, Brad Pitt nepřijde o status hvězdy a na filmu se určitě vydělá i nějaký ten dolar navíc skrze VOD. Ve finále tedy poměrně fajn.

Spider-Man

Na třetím místě Spider-Man: Bez domova s 5,4 miliony dolarů. Když zrovna v září 2022 probíhá okurková sezóna, do kin se vrátí největší hit od počátku roku.  Sony do kin totiž vypustilo o 11 minut delší verzi Spider-Mana: Bez domova s podnázvem The More Fun Stuff Version, která pomohla nejnovějšímu Spider-Manovi zaokrouhlit utrženou částku z 1 miliardy a 901 milionů dolarů na 1 miliardu a 911 milionů dolarů.
Motivace přitom nejspíš byla jasná, Sony pravděpodobně doufalo, že se Spider-Manovi: Bez domova nakonec s menší pomocí podaří jako šestému filmu v historii přelézt hranice 2 miliard dolarů, k tomu by ovšem nejspíš byl přeci jen potřeba menší čínský doping. Už Daleko od domova ostatně v čínských kinech utržilo 199 milionů dolarů a i s takovou částkou by Bez domova mohlo Avengers: Infinity War (2 miliardy a 48 milionů dolarů) a Star Wars: Síla se probouzí 2 miliardy a 68 milionů dolarů), se stovkou navíc by navíc mohlo hrozit i svrhnutí Titanicu (1 miliarda a 202 milionů dolarů) a pozice v TOP 3 nejvýdělečnějších fimů všech pod dob po boku nedostihnutelného Avatara a Avengers: Endgame. Čína ovšem měla problém s tím, že se finále odehrává na Soše svobody. Ve studiu Sony se tak nakonec můžou radovat pouze z pozice 6. nejvýdělečnějšího filmu všech dob (bez inflace) a naivně doufat, že podobný finanční fičák za pár let předvede i Spider-Man 4.

dc liga league of superpets

Na čtvrtém místě DC Liga supermazlíčků s 5 miliony dolarů. Animák ze stáje DC Comics, kde se Dwayne Johnson dabingu Supermanova psa Krypta poté celosvětově přepočítává 153,2 milionů dolarů, při rozpočtu 90 milionů dolarů o dvakrát milou vizitku nejde, dokazuje to i fakt, že to studio Warner Bros. po necelém měsíci vzdalo a film nasadilo na VOD. Tady se horko těžko bude končit u hranice 200 milionů dolarů, ještě více horko těžko se poté naplní řeči Johnsona o tom, že se na tomto animáku vybuduje nějaká ta franšíza. Pokud zrovna nepůjde o nějaké ty Direct-to-DVD záležitosti.

Pozvánka do pekla

Na pátém místě Pozvánka do pekla s 4,9 miliony dolarů. Hororová novinka minule končila na zlatém místě, i přes propad na páté místo ovšem v kinech propadla jen o slušných 31%. Důležitější je, že celosvětově utržených 18,3 milionů dolarů není sice při rozpočtu 10 milionů dolarů žádná hitparáda, vypadá to ovšem, že se film nakonec zaplatí a studio Sony touto menší investicí (s minimálními náklady na reklamu) neprohloubí. Jen těžko říct, zda finální čísla za pár týdnů povedou k plánům na nějaké to pokračování.
maxresdefault (13)
Na šestém místě Bestie s 4 miliony dolarů. Radost ovšem studiu Universal rozhodně nedělá Bestie. Film za 36 milionů dolarů po pár týdnech v kinech přepočítává jen 47,2 milionů dolarů a je velmi nepravděpodobné, že se zvládne dostat do černých čísel. Idris Elba se tak sice v posledních několika letech objevuje v jedné známé franšíze za druhou, jako tahoun se ovšem ani tentokrát dvakrát osvědčit nedokázal.

Mimoni 2

Na sedmém místě Mimoni 2: Padouch přichází s 3,5 miliony dolarů. Mimoni 2 poté celosvětově přepočítávají 891 milionů dolarů a dokazují, že o ně diváci v následujících letech jen tak nepřijdou. Na rozdíl od jedničky sice tentokrát miliarda nepadne, i finiš těsně pod ní se ovšem bude krásně vyjímat a utvrdí Universal v tom, že investice do animáku od studia Illumination se po boku dalších filmů ze světa Rychle a zběsile a Jurského světa (třetí film aktuálně přepočítává 997 milionů dolarů a miliarda tak možná nakonec skutečně padne) vyplatí jako jedna z nejlepších investic do budoucna.

Jaws

Na osmém místě Čelisti s 2,6 miliony dolarů. Do kin se poté vrátil nejen poslední Spider-Man, ale i legendární Čelisti Stevena Spielberga, celkově se poté bavíme pouze o zaokrouhlení předtím utržených 470 milionů dolarů na 472 milionů dolarů. Se započtením inflace ovšem Čelisti dodnes vydělali něco kolem 2,5 miliardy dolarů, s inflací je to ovšem tak složité, že existují jisté důvody, proč jí nemá v oblasti filmových tržeb moc lidí chuť započítávat. Zajímavostí na závěr je poté fakt, že už ve své době se Čelisti mohli do roku 1978 před novým rekordmanem v podobě původních Star Wars chlubit titulem nejvýdělečnějšího filmu všech dob, kdy tehdy dokázali porazit prvního Kmotra.
thor-love-thunder-early-reactions-praise-humor-christian-bale-main
Na devátém místě Thor: Láska jako hrom s 2,6 miliony dolarů. Čtvrtý Thor poté v kinech mele z posledního před nástupem na Disney+, celosvětových 748 milionů dolarů poté nadále nestačí na 850 milionů dolarů Thora: Ragnarok (s odečtením 112 milionů dolarů z čínských kin by ovšem nakonec Láska jako hrom vyšla jako vítěz), přesto bude Thor 4 na konci patřit mezi největší hity roku a plány na pátý film si tím tak jen nejspíš pojistí.
dragon-ball-super-1
Na desátém místě Dragon Ball Super: Super Hero s 2,4 miliony dolarů. Dragon Ball Super: Super Zero poté TOP 10 nejspíš opustí již příští týden, celosvětových 79, 5 milionů dolarů v dolarech se poté pochopitelně nevyjímá tolik jako když v Japonsku film utržil celkem 2, 3 miliardy japonských jenů. Přesto se ukazuje, že má původní manga ještě pořád bohatý zástup fanoušků.

Jan Žižka trailer

Příští týden do kin dorazí Jan Žižka (který v amerických kinech bude řádit pod názvem Medieval), indické fantasy Brahmastra Part One: Shiva a horor Barbarian s Billem Skarsgårdem.

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.