Box Office: Jurský svět: Nadvláda zboural miliardu jako 50. film v historii

Jurassic-World-Il-Dominio-top

Jurský svět: Nadvláda

Původní Jurský park je sice nejstarším filmem, který v kinech vydělal přes miliardu dolarů, při svém původním uvedení v roce 1993 ovšem vydělal pouze 970 milionů dolarů, kdy mu až obnovená premiéra v roce 2013 pomohla vydrápat se na 1 miliardu a 46 milionů dolarů. První Jurský park se tak nakonec stal až 17. filmem, který tuto magickou hranici pokořil. Je to trochu škoda, kdyby se mu totiž miliardu podařilo trhnout už v roce 1993, dalo by se skoro až poeticky říct, že památný milník zdolal první Jurský park, aby se nakonec jubilejním 50. filmem mohl stát třetí Jurský svět s podtitulem Nadvláda.
Jurský svět: Nadvláda v kinech odstartoval 10. 6. 2022 a těžko se dalo věřit tomu, že by se mu nakonec onu miliardu podařilo zdolat. Vždyť už 14. 7. 2022 nasadilo studio Universal film na VOD, které ovlivnilo rychlý únik filmu na internet. Nadvláda se sice na rozdíl od většiny současných blockbusterů mohla opřít o doping v podobě čínských kin, kde třetí Jurský svět utržil 157,7 milionů dolarů, nakonec to ovšem vypadalo, že po vzoru Doctora Strange v mnohovesmíru šílenství s 955 miliony dolarů (bez čínského dopingu) onu miliardu nepřeleze. Záchrana ovšem ve finále v podobě ještě jiné asijské země.

Jurský svět: Nadvláda

V Japonsku se sice neprofituje tolik jako v Číně (zapomeňme na první Ledové království, které zvládlo v Japonsku utržit neuvěřitelných 249 milionů dolarů), jednu výhodu ovšem tato země má. A to konkrétně to, že se zde pirátství skutečně tvrdě trestá a z úcty k samu sobě mají Japonci pirátství prakticky zapovězené. Po Top Gun: Maverick (v 1 miliardu a 450 milionů dolarů nejspíš věřil málokdo) a Spider-Manovi: Bez domova (1 miliarda a 900 milionů dolarů z kin vrátili kinařům optimismus) jde tak o třetí miliardový film po-pandemické éry, o 5. miliardový film, kde si zahrál Chris Pratt a celkem 7. miliardový film ze stáje studia Universal.
Už prvnímu Jurskému parku ostatně v roce 1993 stačilo jeho 970 milionů dolarů na tehdy nejvyšší tržby v historii kinematografie, kdy miliardu mohl až v následujících letech zdolat Titanic Jamese Camerona, třetí díl Pána prstenů s podtitulem Návrat krále, druzí Piráti z Karibiku s podtitulem Truhla mrtvého muže, Temný rytíř či Avatar Jamese Camerona. Téměř miliardový hit k návratu pro pokračování s názvem Ztracený svět: Jurský park (tedy přesná kopírka názvu pokračování knižní předlohy od Michaela Chrichtona) zlákal nejen Jeffa Goldbluma v roli Iana Malcolma, ale i režiséra Stevena Spielberga. Kritici tentokrát byli o poznání méně spokojenější, i v tržbách poté došlo k propadu. 618 milionů dolarů byl prostě výrazný propad, těžko ovšem říct, zda právě propad ohlasů či tržeb zapříčinil to, že se Steven Spielberg již k režii třetího Jurského parku nevrátil. Druhý Jurský park je pak nejvíc strůjcem jednoho z důvodů, proč se Spielberg dvakrát nechce pouštět do pokračování svých filmů.

Jurský svět: Nadvláda

Spielberg ovšem ještě před premiérou dvojku povolil Joe Johnsonovi, že se může chopit režie Jurského parku III. Prapůvodně tvůrce vizuálních efektů, který se podílel i na původních Star Wars se časem vypracoval mezi režiséři proslulé tím, že jsou ideálními záskoky a schopnými rutinéry. Jeff Goldblum a jeho Ian Malcolm se tentokrát nevrátili, místo toho se z původního Jurského parku vrátil Sam Neill jako Alan Grant. A i tentokrát se klesalo. Johnson třetí film pořídil za 93 milionů dolarů, film v kinech ovšem utržil pouze 368,8 milionů dolarů. Při vzpomínání na 970 milionů dolarů prvního filmu dost brutální pokles. Čtvrtý Jurský park se sice začal chystat, k režii se měl vrátit Johnson a kromě Alana Granta se měl opět vrátit i Ian Malcolm, na čtvrtý film ze série ovšem nedošlo. Minimálně po nějakou dobu.
Při svém oznámení Jurský svět dokázal vyvolat pochybnosti. Režie byla svěřena Colinu Trevorrowi, který měl za sebou pouze indie sci-fi Vlastní zbraň podmínkou. Zápletka poté sice slibovala naplnění vize Johna Hammonda a představení zábavního parku plného dinosaurů, zvěsti o tom, že v čele příběhu bude stát krotitel raptorů a jakýsi dinosauří hybrid ovšem snadno dokázali vyvolat pochybnosti. Na návrat starých postav (s výjimkou doktora Henryho Wu v podání B. D. Wonga) navíc tentokrát dojít nemělo, jediné na co tak mohl čtvrtý film ze série vsadit byla nostalgie skrze různé odkazy a ikonické motivy ze soundtracku k původnímu filmu od Johna Williamse a naděje, že sázka na velkolepý blockbuster z prostředí zábavního parku plného zdivočelých dinosaurů bude stačit. A stačilo.

Jurský svět: Nadvláda

Od Jurského světa se už pár měsíců před premiérou čekal finiš někde u hranice 600 milionů dolarů, v červnu 2015 ovšem film mohl všem vyrazit dech. Rekordní americký otvírák za 208,8 milionů dolarů dokázal o necelý 1 milion a půl předčít dosavadního rekordmana v podobě prvních Avengers, Jurský svět si navíc připsal i rekordní globální otvírák, kdy předčil Harryho Pottera a Relikvii smrti – 2. část (483,2 milionů dolarů) a za první víkend globálně otevřel za 525,5 milionů dolarů. Miliardu poté dokázal překonat za pouhých 13 dní, výsledná částka ve výši 1 miliardy a 672 milionů dolarů tehdy stačila na pozici 3. nejvýdělečnějšího filmu všech dob, kdy nepodlehli pouze dvoumiliardové milníky Avatar a Titanic. Háček je pouze v tom, že za půl roku všechny rekordy Jurskému světu dle očekávání ukradla sedmá epizoda Star Wars s podtitulem Síla se probouzí. V oblasti amerického otvíráku (248 milionů dolarů), globálního otvíráku (529 milionů dolarů), rekordního získání miliardy (12 dnů), i uzmutí třetí pozice (v tomto případě ty dvě miliardy padli).
Bylo ovšem jasné, že má Universal vedle Rychle a zběsile nově další silnou hranou značku, Chris Pratt má po Strážcích Galaxie na kontě další megahit a že je bez problému zaděláno na novou úspěšnou trilogii. Colin Trevorrow byl čerstvě po premiéře jedničky najat jako režisér deváté epizody Star Wars, režijní povinnosti u druhého Jurského světa s podtitulem Zánik říše převzal španělský šikula J. A. Bayona. Tentokrát nedošlo jen na Dr. Wu, ale i návrat Jeffa Goldbluma a jeho Iana Malcolma, sázelo se na zkázu ostrova Isla Numbar a setkání dinosaury s civilizací a také náznaky toho, že by se Bayona rád vrátil ke svým hororovým kořenům. Druhý Jurský svět poté sice již nebyl přijat s takovým nadšením, i tak se ovšem dalo očekávat, že tak šílená částka jako posledně nepadne. Přesto byl finiš na globální 1 miliardě a 309 milionech dolarů solidním úspěchem, který pojistil plány na trojku.

Jurský svět: Nadvláda

Právě ta nakonec miliardu překonala jen těsně a trilogie Jurský svět se tak po první trojici filmů Avengers a nové trilogii Star Wars může pochlubit pozicí teprve třetí trilogie v historii, kdy všechny její díly shodně v kinech utržili přes miliardu dolarů. K závěru trilogie se poté sice vrátil Colin Trevorrow (po jeho vyhazovu od deváté epizody Star Wars), kritici ovšem tentokrát nebyli z velké části už vůbec nadšení a i přes návrat starých známých se nebáli prohlásit, že se série vyčerpala. Zajímavé poté je, že po vzoru nejnovější trilogie Star Wars skutečně klesají každým dílem. Zmíněná Síla se probouzí to v kinech dotáhla na 2 miliardy a 68 milionů dolarů, Poslední z Jediů na 1 miliardu a 332 milionů dolarů a závěrečný Vzestup Skywalkera na 1 miliardu a 74 milionů dolarů. Krom tržeb se navíc paradoxně obě trilogie zrcadlí i v průměrných ohlasech na jednotlivé díly trilogie. I u deváté epizody Star Wars ostatně výrazné zastoupení prohlašuje, že závěrečný díl vyhlásil celé franšíze umíráček.
Tržby sice klesají, přesto se dá těžce věřit tomu, že je sérii konec a v Universalu nějaké plány nemají. Jen to spíš vypadá, že to po vzoru třetího Jurského parku a prvního Jurského světa spěje k nějaké pauze. Ta tentokrát už nejspíš nebude trvat 14 let, minimálně to ovšem bude chtít přijít s nějakým svěžím pojetím (Jurrasic Earth?). Časy, kdy mohl být Chris Pratt brán za jednu z největších vycházejících hvězd jsou ovšem dávno pryč, Bryce Dallas Howard není v postavení, kdyby si mohla role vybírat na věřícím pase a z Jeffa Goldbluma, Sama Neilla ani Laury Dern se též megahvězdy na stará kolena nestanou. Dost možná to ovšem další svěží start značky za pár let zkusí se zcela novými tvářemi.
Při výčtu všech miliardových filmů studia Universal (Jurský park, Mimoni, Já, padouch 3, Rychle a zběsile 7, Rychle a zběsile 8, Jurský svět 1-3) je poté jasné, že právě tři tyto franšízy jsou pevnou stálicí tohoto studia i do budoucna. Ať už se Vin Diesel plácá sebevíce, že poslední dvě Rychle a zběsile skutečně budou ty poslední, ať už Mimoni a Gru již miliardy překonávat v kinech nebudou a ať už to rázem může sebevíc působit, že je koncept Jurského parku/světa/čehokoliv prázdný. Železo se musí kout dokud je žhavé, prehistorické ještěrky mají ještě dostatek svých fanoušků. Vše ovšem pochopitelně ukáže až čas.

Black Panther II

Padne ještě vůbec letos nějaká další miliarda? Po Jurském parku 1 a všech třech Jurských světech, Pánovi prstenů 3 a Hobitovi 1, Pirátech z Karibiku 2 a 4, Temném rytíři, Temném rytíři povstal, Jokerovi, Aquamanovi, Avatarovi, Alence v říši divů Tima Burtona, Toy Story 3 a 4, Harry Potterovi 1 a 8, Transformerech 3 a 4, Star Wars 1, 7, 8, 9 a Rogue One, Skyfallu, Ledovém království 1 a 2, sedmém a osmém Rychle a zběsile, Mimoních a Já, padouchovi 3, Zootropolis: Městu zvířat, Hledá se Dory, Krásce a zvířeti Billa Condona, Úžasňákových 2, Aladinovi Guye Ritchieho, Lvím královi Jona Favreaua, Top Gun: Maverick, Avengers 1-4, Iron Manovi 3, Captainu Americovi 3, Captain Marvel, Spider-Manovi: Daleko od domova , Spider-Manovi: Bez domova a Black Pantherovi se miliardu nejspíš přeci jen zvládne zdolat Black Panther: Wakanda nechť žije. Druhé dobrodružství z prostředí Wakandy sice již nejspíš po vzoru svého předchůdce nezaútočí na 700 milionů dolarů jen z Ameriky a 1,3 miliardy celosvětově, přesto by výsledky na pozici 51. miliardového filmu stačit měli. Pak už jen záleží, zda Avatar 2: The Way of Water dokáže miliardu zdolat ještě do konce roku….

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.