Box Office: John Wick 4 posouvá sérii opět o kus dál

John Wick 2 Jw4 00192 Ht Mz 33 230323 1679596014244 Hpmain 16x9 1600
John Wick 4 recenze
Zdroj: Lionsgate

Na prvním místě John Wick: Kapitola 4 s 73,5 miliony dolarů. Když si první John Wick při rozpočtu 20 milionů dolarů v roce 2014 přišel na slušných 86 milionů dolarů, těžko by se dalo odhadnout, kam se celý série vypracuje a jaký fenomén to vlastně vzniká. V roce 2017 rozpočet dvojky vyrostl na 40 milionů dolarů, celosvětově poté trhnul 171 milionů dolarů. V roce 2019 rozpočet trojky narostl na 75 milionů dolarů, výsledkem byly tržby ve výši 327 milionů dolarů. Píše se rok 2023, rozpočet Johna Wicka: Kapitoly 4 narostl na 100 milionů dolarů a čtvrté dobrodružství Jardaniho Jovanoviche bude globálně útočit na hranici půlmiliardy. Nahrává tomu i americký otvírák, kdy je 73,5 milionů dolarů rekordní částkou v rámci celé franšízy, čísla ze zahraničních trhů poté globální start zaokrouhlují na 137,5 milionů dolarů. Babu Yagu v příštích týdnech podrží nadšené ohlasy (spokojenější mluví o zásadním akčním milníku, ti méně spokojeni v průměru hlásí alespoň solidní akčňák) i fakt, že někteří neodolají a i přes téměř tříhodinovou délku si čtvrté dobrodružství Jonathana Wicka v kině dají minimálně podruhé.

Tahle série jednoduše narostla do neuvěřitelných rozměrů, kdy se tvůrčí tým v čele s Chadem Stahelskim neustále snaží posouvat hranice a přitom všem pořád při rozpočtu pod 100 milionů dolarů předvádět akční orgie, které se nemusí chlubit pouze čtyřaktovým finále v Paříži. Čtvrtý Wick navíc výrazně otevírá dveře pro několik spin-offů, kdy je ovšem otázka, zda bez účasti Johna Wicka bude o další dobrodružství ze jeho světa zájem. Drobný náznak již na podzim udělí třídílná minisérie Continental i chystaná Ballerina s Anou de Armas v hlavní roli, kdy již Keanu Reeves přislíbil alespoň cameo (dorazí i Winston v podání Iana McShanea a i zesnulý Lance Reddick naposledy v roli Charona), na Johna Wicka 5 by ovšem minimálně dalších pár let dojít nemělo.

Stahelski i Reeves chtějí milovaného zabijáka nechat chvilku odpočívat, Stahelski se tak konečně bude moci chopit jiných projektů jako dlouho slibovaný reboot Highlandera nebo adaptace videohry Ghost of Tsushima. Keanu Reeves by si poté dle všeho mohl konečně natočit svého vysněného Constantinea 2, který by i díky výraznému kultovnímu statusu mohl v kinech překvapit. Stahelski i Reeves si nicméně mohou plácnout, po 10 letech se série z akčního béčka vypracovala v prvotřídní blockbuster, která studio Lionsgate donutí již nejpozději do pár týdnů prozradit budoucí plány s touto úspěšnější a úspěšnější sérií.

Shazam Hněv bohů recenze
Zdroj: Warner Bros. Pictures

Na druhém místě Shazam! Hněv bohů s 9,7 miliony dolarů. Útrum ovšem rozhodně u Warner Bros. má samostatný Shazam! Ve svém druhém týdnu se Hněv bohů propadá o brutálních 68%, při aktuálních 45,2 milionech dolarů z Ameriky se nejspíš nedoplazí ani přes hranici 70 milionů dolarů. Globální čísla ve výši 102,4 milionů dolarů zase naznačují, že bude mít druhý Shazam! vůbec problém přelést hranici 200 milionů dolarů. Blockbuster za 125 milionů dolarů tak bude jedním velkým průšvihem, který alespoň sám režisér David F. Sandberg dopředu označil jako propadák, rozhodl se komiksům dát doživotní sbohem a vrátit se k hororovým kořenům.

Zachary Levi se mezitím může dušovat, že za neúspěchem může marketing samotného studia, komplikace spojené s egem Dwaynea Johnsona a jeho odmítáním toho, aby jeho Black Adam změřil síly se Shazamem! (proč také spojovat úhlavní nepřátelé, že?) nebo odpůrci jeho politických názorů, jednoduše se dá ovšem říct, že druhý Shazam! jednoduše nikoho nezajímal, marketing nezvládl prodat ideální komiksovku pro rodiny a Shazam! se příště objeví maximálně v nějaké hostující roličce u nějakého kolegy, vlastně by ovšem nebylo těžké věřit tomu, že se Shazam! stane jednou z obětí masivního restartu propojeného světa DC Universe. Shazama! 3 by nicméně po výkonu Hněvu bohů schválil jen blázen.

pánska jazda Creed 3
Zdroj: Warner Bros. Pictures

Na třetím místě Vřískot 6 s 8,4 miliony dolarů. V Paramountu naopak již nyní pilně chystají Vřískot 7, protože Vřískot 6 dokazuje, že je o psychopaty s maskou Ghostface pořád zájem. Šestý Vřískot již s globálními čísly ve výši 139,3 překonal tržby pátého Vřískotu (138,9 milionů dolarů) a nyní se jen vyplatí vyčkat, za dojde i na poražení čísel Vřískotu 3 (161,9 milionů dolarů), Vřískotu 2 (172,3 milionů dolarů) a Vřískotu 1 (173 milionů dolarů). Propad o 52% ve 3. týdnu sice naznačuje, že šestý Vřískot možná nebude mít tu nejdelší výdrž, s aktuálními 89,9 milionů dolarů z Ameriky ovšem bez problémů jen v Americe dá kilo, zbytek světa by mohl dohromady dodat alespoň 70 (aktuálně 49,4 milionů dolarů). Vřískot 7 je každopádně jistotou, která kina obsadí do 2 let.

Na čtvrtém místě Creed III s 8,3 miliony dolarů. Jistotou je nejspíš i brzká realizace Creeda IV, protože Creed III již globálně přepočítává 245,9 milionů dolarů a nejspíš je jistotou útok na finální částku okolo 275 – 300 milionů dolarů. Filmu jen aktuálně může uškodit jedna nemilá skutečnost. Jonathan Majors byl vnímán jako velký herecký objev a po jeho výkonu v Creedovi III se začalo mluvit o potencionálním spin-offu jeho Damiena „Diamond Damea“ Andersona, Majors je ovšem nově obviněn z fyzického napadení své partnerky, na čemž se objevili další reakce, které Majorse označují za sociopata a krutého člověka. Pokud se tyto informace potvrdí, Majors nemá utrum jen se ztvárňováním Kanga v budoucích projektech ze stáje Marvel Cinematic Universe, ale velmi pravděpodobně s celou svojí kariérou, kdy to celé může hodit negativní světlo i na projekty, kterých je Majors součástí. Tvůrci Creeda III ovšem mohou být v klidu, závěr trilogie za 75 milionů dolarů skončí výrazně v černých číslech a utvrdí ambice v tom, aby se série Creed rozšířila do dalších filmových i seriálových spin-offů.

Zdroj: Marvel Studios

Na pátém místě 65 s 3,2 miliony dolarů. Jestli mělo sci-fi 65 ambice v tom odstartovat jakousi formu franšízy, to již nyní rozhodně nehrozí. Oficiálně sice studio Sony, které navzdory přáním režisérů a scenáristů Scotta Becka a Bryana Woodse v kampani propálilo hlavní zvrat, do filmu investovalo oficiálně pouze 45 milionů dolarů, reálně se ovšem mluví o dvojnásobku. Sci-fi s Adamem Driverem tak přepočítává pouze 49 milionů dolarů a nevyhnutelně skončí v červených číslech a utvrdí Adama Drivera v tom, že jestli příště jít po Star Wars ještě do nějakého blockbusteru, tak maximálně jako třeba nový Doctor Doom. Driver přesto bude do budoucna upřednostňovat spíše další menší projekty s charakterními úlohami.

Na šestém místě Ant-Man a Wasp: Quantumania s 2,4 miliony dolarů. Zmíněná kauza s Jonathanem Majorsem je dalším průšvihem krapet rozpadajícího se Marvel Studios, které teď navíc bude muset řešit, zda k Majorsovi nepřistoupit podobně jako u DC přistupují k Ezru Millerovi a nebo spíše Kanga/Kangy do budoucna přeobsadit. Právě Majorsův filmový debut v rámci MCU s názvem Ant-Man a Wasp: Quantumania s aktuálně globálně utrženou částkou ve výši 464,8 milionů dolarů v kinech oficiálně nepřeleze ani hranici půlmiliardy a zaostane tak i za 518 miliony dolarů prvního Ant-Mana. Marvel tak nečeká pouze výrazné odsouvání premiér, úvahy nad novou distribuční strategií i plány do budoucna, spory s bývalou spolupředsedkyní Victorii Alonso a fakt, že zájem o MCU krapet stagnuje, ale řešit i fakt, že se Quantumania nevyhnutelně objeví na seznamu největších finančních zklamání tohoto roku. Problém s Majorsem je tak vlastně jen taková kyselá třešnička na dortu, která Mnohovesmírnou ságu ještě více bortí už na jejím samotném počátku.

Avatar 2
Zdroj: 20th Century Studios

Na sedmém místě Medvěd na koksu s 2,1 miliony dolarů. Medvěd na koksu poté bude při rozpočtu 30 milionů dolarů a aktuální globální tržbou ve výši 80,8 milionů dolarů brán jako úspěch, i díky výraznému virálnímu zájmu ovšem nejspíš studio Universal čekalo od filmu Elizabeth Banks krapet víc.

Na osmém místě Jesus Revolution s 2 miliony dolarů. Studio Lionsgate poté mimo úspěch Johna Wicka může těšit i výrazný úspěch náboženského dramatu Jesus Revolution o Ježíšově hnutí, kdy záležitost za 15 milionů dolarů v amerických kinech utržila 49 milionů dolarů. Zájem o realizaci podobných filmů v Lionsgate jistě vzroste.

Na devátém místě Champions s 1,5 milionem dolarů. Sportovní drama Champions, kde si Woody Harrelson zahrál basketbalového kouče, poté v kinech zvládlo utržit pouhých 15,1 milionů dolarů a dokazuje, že Bobby Farrelly má doby svých největších hitů jako Blbý a blbější nebo Něco na té Mary je dávno za sebou.

Na desátém místě Avatar: The Way of Water s 1,4 milionem dolarů. Druhý Avatar mezitím zvládl své globální tržby zaokrouhlit na 2 miliardy a 302 milionů dolarů, kdy tak utvrzuje pozici 3. nejvýdělečnějšího filmu všech dob i plány na to, že se pentalogie Avatar uzavře nejpozději do konce aktuální dekády.

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů
Zdroj: Paramount Pictures

Tento týden do širšího nasazení dorazí drama Good Person s Morganem Freemanem a Florence Pugh (z limitovaného nasazení zatím 834 tisíc dolarů), historické náboženské drama His Only Son, krimi A Thousand and One a fantasy Dungeons & Dragons: Čest zlodějů.

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.