Box Office: Black Panther během Díkůvzdání bodoval nad konkurencí

Wakanda nechť žije
black panther wakanda forever
Zdroj: screencrush.com

 

Na prvním místě Black Panther: Wakanda nechť žije se 45,9 miliony dolarů. V Americe se slavilo Díkůvzdání a některé rodiny se rozhodli období dožínek strávit i v kině. Najvětším lákadlem je nadále druhý Black Panther s podtitulem Wakanda nechť žije, který za 5-denní prodloužený víkend utržil v Americe 64 milionů dolarů a celkové americké tržby tak zaokrouhlil na 367,7 milionů dolarů. Vypadá to tak, že boj o půlmiliardu z amerických kin bude ještě boj, ještě tři týdny před Avatarem 2: Way of Water bude Black Panther největším hitem v kinech a pomohou mu i vánoční svátky, kdy má druhý Black Panther na Disney+ dorazit až začátkem roku 2023.
S celosvětově utrženými 675,6 miliony dolarů je ovšem jasné, že Black Panther: Wakanda nechť žije o hranici 1 miliardy nakonec bojovat nebude, spíše se zastaví někde u hranice 900 milionů dolarů. Je pochopitelně těžké soudit, jak moc by se filmu vedlo, kdyby na smrt Chadwicka Bosemana nedošlo a tvůrci by tak nemuseli T´Challu nahradit jeho sestrou Shuri, těžké je též říci, zda právě propad oproti 1 miliardě a 382 milionům dolarům prvního Black Panthera definitivně značí výraznější úpadek zájmu o Marvel Cinematic Universe. Vhodnější to bude posoudit až v období příštího roku, kdyby o miliardu měli zabojovat třetí Strážci Galaxie i pokračování Captain Marvel s názvem The Marvels.
Divnosvět
Zdroj: deadline.com

 

Na druhém místě Divnosvět s 11,9 miliony dolarů. Studio Disney mezitím mrzí spíše neúspěch jejich nového animáku Divnosvět. Ten si v rámci ohlasu diváků se známkou B zapsal nejhorší známku v historii Walt Disney Animation Studios, za 5-denní prodloužený víkend poté film v Americe zvládl utržit pouze 18,6 milionů dolarů. Celosvětově poté animák přepočítává 27,8 milionů dolarů, kdy je zásadním problémem fakt, že měl tento animák vyjít na nějakých 135-180 milionů dolarů. Divnosvět tak v kinech rychle propadne, pomůže tomu i díky fakt, že by měl film na Disney+ dorazit ještě během vánočních svátků. Neúspěchu Divnosvěta přispívá nejen slabší kampaň, ale také jistě dopomáhá i fakt, že je jedna z ústředních postav otevřeně homosexuální a mnozí zastánci klasických rodinných hodnot (nejsem homofob, ale….) tak film s dětmi nehodlají absolvovat, kdy s tím ruku v ruce jde i zákaz na několika mezinárodních trzích. Dle aktuálních výpočtů by měl Divnosvět Disneymu učinit ztrátu ve výši 147 milionů dolarů.
Na nože: Glass Onion
Zdroj: geektyrant.com

 

Na třetím místě Na nože: Glass Onion s 9,2 miliony dolarů. Netflix poté udělal zásadní krok a pokračování detektivky Na nože (která si v kinech došla celosvětově pro 312,9 milionů dolarů) nasadil měsíc před uvedením na Netflix do kin. Z 696 kin zvládla Glass Onion za 5 dní utržit celkem 13,3 milionů dolarů a dost možná to značí, že Netflix i v budoucnu zkusí nasadit více svých filmů do kin, dost možná i po delší dobu nežli jeden týden. Glass Onion by se poté mělo podívat též na pár zahraničních trhů, jako v případě Česka si ovšem zbytek bude muset počkat do 23. 12. 2022, kdy Benoit Blanc začne řešit svůj další případ na Netflixu s Edwardem Nortonem, Davem Bautistou či Janelle Monáe ve vedlejších rolích. Netflix do dvojky Na nože (a s tím i předem plánované trojky) poté investoval 200 milionů dolarů, kdy tak nějak věří, že se mu tato investice vyplatí v rámci předplatitelů. Dost pravděpodobnější ovšem je, že by Na nože 2 bylo větším úspěchem, kdyby se vydalo cestou klasické kinodistribuce. 312 milionů dolarů prvního filmu by se nejspíš zopakovalo, i zájem v limitovaném nasazení ovšem ukazuje, že o další případy Benoita Blanca rozhodně zájem je.
Devotion
Zdroj: imdb.com

 

Na čtvrtém místě Devotion s 6 miliony dolarů. Studio Sony poté propadl historický válečný film Devotion. Za 5 dní zvládl film v amerických kinech utržit pouze 9 milionů dolarů, jeho rozpočet přitom vyšel na 90 milionů dolarů. Glen Powell se přitom letos objevil v Top Gun: Maverick, který si v kinech málem došel pro miliardu a půl, kdy jen vyměnil současné stíhačky za dobová letadla a posilou mu je Jonathan Majors, který na sebe bude v budoucích letech strhávat pozornost především jako Kang v dalších projektech ze stáje Marvel Cinematic Universe. Powell ani Majors ovšem nejsou velké hvězdy, kdy se navíc dokazuje, že dobové válečné projekty již delší dobu do kina nikoho dvakrát nalákat nedokážou a to i přes fakt, že existují výjimky. Devotion ovšem bude propadák, který navíc nebude moc sázet na spásu na zahraničních trzích.
black adam
Zdroj: fanreviews.com
Na pátém místě Menu s 5,3 miliony dolarů. Menu poté ve svém druhém víkendu spadlo o 42% a v amerických kinech tak dohromady přepočítává pouze 18,7 milionů dolarů. Celosvětově poté satirický horor přepočítává 33,5 milionů dolarů, kdy jde při rozpočtu 30 milionů dolarů o známku toho, že by se film při podobné výdrži možná mohl zaplatit ještě z kin. Sázet na to ovšem aktuálně není dvakrát snadné.
Na šestém místě Black Adam s 3,3 miliony dolarů. Black Adam má poté překvapivě slušnou výdrž, s aktuálními celosvětově utrženými 378 miliony dolarů se ovšem na hranici 400 milionů dolarů vydrápat nezvládne. Blockbuster za 200 milionů dolarů ve finále skončí v červených číslech, kdy budoucnost vysněného hrdiny Dwaynea Johnsona není ohrožena jen díky sázení na to, že Johnsonova popularita dopomůže k světlým zítřkům DC Universe. Těžko ovšem říct, zda se v tomto případě víra projeví jako správná volba.
Bones and all
Zdroj: Continental film

 

Na sedmém místě Fabelmanovi s 2,2 miliony dolarů. Steven Spielberg se poté rozhodl, že svůj 34. celovečerní film založí na vlastním dětství. Spielberg má již svou největší hitovou éru dávno za sebou, po vzoru své předělávky muzikálu West Side Story si Fabelmanovi spíše natočil sám pro sebe a nejspíš ani on sám nečekal, že se films tane kdovíjakým hitem. Při aktuálních 3,4 milionech dolarů a mrknutí na fakt, že film o Spielbergově vyrůstání vyšel na 40 milionů dolarů, film v kinech rychle prošumí a pomoct by mu mohl jen případný (spíše pravděpodobný) hype spojený s nadcházející oscarovou sezónou.
Na osmém místě Bones and All s 2,2 miliony dolarů. Kanibalská romance Bones and All s Taylor Russell a Timothée Chalametem v hlavních rolí poté nově byla nasazena do 696 kin a tržby z amerických kin tak byli zaokrouhlené na 3,7 milionů dolarů, celosvětové tržby poté na 5,8 milionů dolarů. Kanibalská romance za 15-20 milionů dolarů má při slušné výdrži šanci zaplatit se ještě z kin, i díky oblíbenému Chalametovi a kontroverznímu tématu šance rozhodně žije.

Vstupenka do ráje

Na desátém místě Vstupenka do ráje s 1,8 milionem dolarů. Romantická komedie s Georgem Clooneyem a Julii Roberts poté již v kinech celosvětově utržila 165 milionů dolarů, romance za 60 milionů dolarů se tak nakonec studiu Universal bez problému zaplatí již v kinech. Dá se velmi snadno věřit tomu, že si Clooney a Roberts spolu ještě v nějakém filmu zahrajou, především i díky tomu, že jejich 5 společných filmů již v kinech vydělalo přes miliardu.
Na desátém místě The Chosen Season 3: Episodes 1 and 2 s 1,5 milionem dolarů. Tvůrci seriálu The Chosen se rozhodl start 3. série nasadit do kin a dohromady již úvod 3. série příběhu o Ježíšovi utržil 13,4 milionů dolarů. Stejně jako se u Netflixu nejspíš bude uvažovat o větším nasazování filmu do kin, nejspíš se po úspěchu The Chosen začne uvažovat o větším nasazování nějakých startů či finále oblíbených seriálů do kin. Nějakým způsobem je nutné diváky do kin lákat a i když se zdá, že je návštěvnost nižší a nižší, The Chosen ukazuje, že nějaká lákadla přeci jen existují.
Violent Night
Zdroj: bloodydisgusting.com
Příští týden do kin dorazí akční komedie Šílená noc, kde se David Harbour představí v roli Santy Clause, který bude bojovat proti ozbrojenému gangu s vůdcem v podání Johna Leguizama.

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.