Box Office: Avatar 2 vládne kinům

Avatar 2
Avatar 2
Zdroj: imdb.com

Na prvním místě Avatar: The Way of Water se 134 miliony dolarů. Po letech odkládání bylo vlastně snadné těžce věřit tomu, že Avatar 2 někdy dorazí do kin, toto období ovšem právě aktuálně probíhá. Za ta léta čekání (13 let) docházelo pochopitelně k mnoha diskuzím, kdy bylo vlastně i na místě uvažovat nad tím, zda se druhý Avatar zvládne finanční výkonností vyrovnat prvnímu filmu. První Avatar se totiž téměř dekádu mohl s částkou 2 miliardy a 743 milionů dolarů chlubit titulem nejvýdělečnějšího filmu všech dob a i když ho na krátkou dobu vystřídalo Avengers: Endgame, s obnovenými premiérami a aktuální částkou ve výši 2 miliard a 923 milionů dolarů je první Avatar nadále jistým vítězem, který by potencionálně mohl jako první film v historii zaútočit na hranici 3 miliard dolarů. Další obnovené premiéry prvního Avatara by se přitom teoreticky daly uvést s premiérou dalších filmů, kdy ovšem sám James Cameron varoval, že naplnění jeho (minimální) pětidílné vize půjde ruku v ruce s finančními výsledky druhého Avatara, kdy při statusu propadáku vznikne maximálně Avatar 3, kterým se kapitola planety Pandora uzavře. Jenže první výsledky druhého Avatara značí, že Avatar 4 a 5 nejsou vůbec divokým snem.

Že americký otvírák ve výši 142 milionů dolarů a globální otvírák ve výši 434,5 milionů dolarů neodpovídá predikovanému startu ve výši 522 milionů dolarů? Do velké míry je nutné vzít do úvahu Čínu, kde prozatím brutálně řádí další vlna COVIDU. Druhý Avatar má tak výhodu v tom, že na rozdíl od většiny letošních hollywoodských blockbusterů vůbec mohl do čínských kin dorazit, kvůli COVIDU byl ovšem počet sálu určený pro Avatara 2 omezen ze zhruba 3000 na zhruba 1700. Právě faktor covidem zasažené Číny poté nejspíš ovlivní fakt, že Avatar 2 ze země opevněné Čínskou zdí nevydoluje predikovanou částku převyšující 500 milionů dolarů, ale zastaví se v Číně někde u 350-400 milionů dolarů. Právě i Čína ovšem ve finále Avatarovi 2 pomůže v tom, aby se minimálně stal nejvýdělečnějším filmem všech dob.

Avatar
Zdroj: esquire.com

Avatar 2 sice nebourá rekordy ve stylu Star Wars: Síla se probouzí a Avengers: Endgame, do úvahy se ovšem musí vzít blížící se Vánoce. Dost rodin často o Vánocích sází na návštěvu multiplexů, kdy každé Vánoce do kin dorazí jeden obrovský blockbuster. V letech 2012-2014 se o to zařídila trilogie Hobit, v letech 2015-2017 nové filmy ze světa Star Wars, které v roce 2018 vystřídal Aquaman, aby se v roce 2019 Star Wars vrátily s devátou epizodou Skywalker ságy s názvem Vzestup Skywalkera. V roce 2020 byla většina kin zavřená, v roce 2021 poté během vánočních svátků kina naplnil především Spider-Man: Bez domova, který se málem stal 6. dvoumiliardovým filmem v historii, kdy ovšem třetímu Spider-Manovi s Tomem Hollandem v hlavní roli chyběl doping v podobě uvedení do čínských kin, která film odmítla kvůli faktu, že se finále filmu odehrává na Soše svobody. Titulu největšího vánočního blockbusteru 2022 se poté ujímá právě druhý Avatar, kdy by poté mělo platit, že každé 2 roky do roku 2028 do kin dorazí další díl Avatara. Velké diskuze jsou poté spojené i s možností, že by se Avatar 2 mohl stát 6. dvoumiliardovým filmem.

Avatar 2
Zdroj: digitalspy.com

Sám James Cameron řekl, že by se druhý Avatar musel stát jedním z TOP 5 nejvýdělečnějších filmů všech dob, aby se mu povedlo dostat se do černých čísel (údajný rozpočet ve výši 460 milionů dolarů by z Avatara 2 rázem udělal nejdražší film všech dob). Při sepisování rovnice by se nemělo zapomenout na prvního Avatara, který během vánočních svátků v roce 2009 otevřel za 77 milionů dolarů, kdy se tehdy těžce dalo věřit tomu, že si film ve finále jen z amerických kin odnese 750 milionů dolarů. Důležitým faktorem u prvního Avatara byla ostatně hlasitá šuškanda, kterou jde aktuálně zpozorovat i u druhého Avatara. Dokonce i někteří spíše hateři prvního Avatara dávají druhému filmu výrazný palec nahoru, uvažují o druhé projekci a převládá diskuze i nad tím, že by Avatara 2 měl v kině vidět každý, kdo za to stojí. I ti méně spokojení ostatně říkají, že jestli se Avatara 2 někde vyplatí vidět, je to právě na velkém plátně. Šance na 2 miliardy se tak sice aktuálně pohybují někde mezi 50 na 50, miliardu ovšem druhý Avatar zdolá ještě do konce roku.

Avatar: The Way of Water
Zdroj: hollywoodreporter.com

Avatar 2 se pravděpodobně zapíše minimálně do TOP 10 nejvýdělečnějších filmů všech dob, kdy bude poté zajímavé sledovat, zda se třetí, čtvrtý i pátý Avatar zvládnou svému předchůdci vyrovnat. Druhý Avatar může ostatně operovat s dlouholetým očekáváním, které se u dalších dílů vyprázdní. Další díly Avatara ovšem budou i v následujících letech určitě vyvolávat zvědavost a mohou automaticky počítat minimálně se zdoláním hranice 1 miliardy a 500 milionů dolarů. Všichni budou moudřejší v moment, kdy se projeví vytrvalost druhého Avatara. I díky dražším lístkům za 3D formát či IMAX formát, faktu, že nejde Avatarovi 2 prakticky utéct i faktu, že Avatar 2 na Disney+ dorazí až někdy na jaře 2023, se ovšem ve finále budou moci radovat nejen provozovatelé multikin, ale i sám Cameron, který nejspíš někde ve svém sídle opět může vyvolávat, že je králem světa.

Black Panther: Wakanda nechť žije
Zdroj: collider.com

Na druhém místě Black Panther: Wakanda nechť žije s 5,4 miliony dolarů. Druhý Black Panther 5 týdnů za sebou uzmul v rámci tržeb zlatou medaili, při nástupu jiného velmi očekávaného sequelu ovšem musel rychle přeskočit na stříbrnou pozici. Black Panther 2 se svými celosvětově utrženými 776,4 miliony dolarů pochopitelně nemá šanci přiblížit se číslům prvního Black Panthera (1 miliarda a 346 milionů dolarů), přesto mu i vánoční svátky dopomohou k finiši někde u 830-850 milionů dolarů, kdy své sehraje i fakt, že se Wakanda nechť žije na Disney+ podívá až někdy po začátku roku 2023. I tento finiš bude stačit na umístění mezi nejvýdělečnějšími filmy ze světa Marvel Cinematic Universe a záruku na realizaci třetího Black Panthera i různých seriálových spin-offů. Vše bude záviset i na otázce přetrvávajícího zájmu o MCU, kdy jistý náznak napoví příští rok třetí Ant-Man a Strážci Galaxie nebo druhá Captain Marvel.

Šílená noc
Zdroj: letterboxd.com

 

Na třetím místě Šílená noc s 5 miliony dolarů. Santa Claus v podání Davida Harboura se poté nejspíš může začít těšit na další akční dobrodružství. Podívaná šikovného norského filmaře Tommyho Wirkoly pořízená za 20 milionů dolarů již totiž v kinech utržila 55 milionů dolarů a pomalu tak bude moci již brzy oslavovat dosáhnutí černých čísel čistě z kinodistribuce. Tady se bude končit někde až za hranicí 80 milionů dolarů, nyní bude jen zajímavé očekávat, zda se Harbourovi splní sen a paní Clausovou si v pokračování zahraje Charlize Theron.

 

Na čtvrtém místě Divnosvět s 2,2 miliony dolarů. Disney naopak nejspíš hodlá co nejrychleji zapomenout na 61. animák Walt Disney Animation Studios. Divnosvět měl studio Disney vyjít 180 milionů dolarů, s aktuálně celosvětově utrženými 56,7 miliony dolarů ovšem půjde o největší propadák roku.

Menu
Zdroj: infobae.com

Na pátém místě Menu s 1,7 milionem dolarů. Searchlight Pictures se naopak zaplatí solidní thriller Menu, který při rozpočtu 30 milionů dolarů doposud v kinech utržil 60,8 milionů dolarů. Pomalu ale jistě se tak dá vsadit na to, že se podívaná s Anyou-Taylor Joy a Ralphem Fiennesem zaplatí ještě z kin.

Na šestém místě Devotion s 825 tisíci dolary. Studio Sony naopak jistě mrzí výsledky válečné podívané z období korejské války. Jonathan Majors i Glen Powell jsou sice charizmatičtí herci, ani jeden z nich ovšem není velkou hvězdou, která by zvládla do velké míry masovému publiku nevděčnému vojenskému filmu přivábit nějakou pozornost. Film o prvním afroamerickém vojenském letci tak bude při rozpočtu 90 milionů dolarů jedním z největších propadáků roku.

black adam
Zdroj: fanreviews.com

Na sedmém místě Fabelmanovi s 800 tisíci dolary. Fabelmanovi Stevena Spielberga to jinak v kinech víceméně vzdali a již od úterý je možné zhlédnout je v rámci PVOD. Film inspirovaný Spielbergovým dětstvím tak při rozpočtu 40 milionů dolarů aktuálně v kinech dohromady utržil pouze 8 milionů dolarů, kdy ho nejspíš nespasí ani pravděpodobný buzz spojený s blížícími se Oscary. Smutný to pohled, zvláště při mistrovských kvalitách Spielbergova posledního filmu.

Na osmém místě Black Adam s 500 tisíci dolary. Black Adam je srdcovou záležitostí Dwaynea Johnsona a jeho vysněný projekt, ve finále na něj ovšem nejspíš Rock nebude vzpomínat v tom nejlepším světle. I proto, že mu do velké míry poškodí pověst a image. Johnson se totiž v rámci neúspěchu Black Adama krapet projevil jako egoista, který finanční neúspěch filmu nejdřív shazoval na novináře a fanoušky Marvelu, následně se rozhodl popírat informace o tom, že by měl film studiu Warner Bros. prodělat mezi 80-100 miliony dolarů a dle všeho to vypadá, že vůbec nerespektuje autority nového vedení filmového DC Comics. Sázka na návrat Henryho Cavilla do role Supermana poté díky informaci o jeho definitivním odchodu z role též neudělala své, filmový svět DC Comics dle nových informací jednoduše pojede od znova. A vše nasvědčuje tomu, že Johnson součástí nové kapitoly DC jednoduše nebude. Při ukázce jeho ega a nestoudnosti jeho rádoby kreativní vize je to vlastně optimistická informace. Black Adam již každopádně řádí na HBO Max, jeho celosvětových 390 milionů dolarů se tak již dvakrát nerozmnoží a blockbuster za údajných 230 milionů dolarů bude ve finále též patřit mezi největší finanční průšvihy roku.

Zdroj: imdb.com

Na devátém místě I Heard the Bells s 308 tisíci dolary. Snímek I Heard the Bells pojednávající o vzniku Vánočních zvonů Henryho Wadswortha Longfellowa poté zvládl v kinech utržit 5 milionů dolarů, čímž jeho finanční ambice nejspíš i končí.

 

Na desátém místě Říše světla s 235 tisíci dolary. TOP 10 poté uzavírá novinka Sama Mendese (Americká krása, Mariňák, Skyfall, Spectre, 1917), která se primárně snaží vzdát poctu kinům, výsledek je ovšem takový, že sály do velké míry čpí prázdnotou. Mendes je sice renomovaný tvůrce, při vší úctě ovšem nejsou Olivia Colman a Colin Firth velké tržební taháky, Říše světla poté na sebe z různých důvodů nepřivolává takovou pozornost jako audiovizuálně výrazné 1917. I vzhledem k rozpolceným reakcím se nedá dvakrát očekávat, že by se aktuálně utržených 471,8 tisíc dolarů podařilo do budoucna mnohokrát rozmnožit, do velké míry se dá ovšem očekávat, že se v Searchlight Pictures žádná přehnaná očekávaní nekonala. V součtu jde spíše o další smutný úkaz toho, že aktuální doba těmto menším a osobním projektům prostě nepřeje.

Kocour v botách 2
Zdroj: ungeek.com

Ve středu do amerických kin dorazí Kocour v botách: Poslední přání (ze zahraničních trhů zatím 14,5 milionů dolarů), v pátek poté do kin dorazí biopic Whitney Houston: I Wanna Dance with Somebody a Babylon s Margot Robbie a Bradem Pittem v hlavních rolích. Veselé Vánoce.

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.