Box Office: Avatar 2 si jde pro miliardu

Avatar 2
Avatar: The Way of Water
Zdroj: koimoi.com

Na prvním místě Avatar: The Way of Water s 56 miliony dolarů. S nástupem zimního období sice primárně vede natěšení na vánoční svátky, nástup zimy sebou ovšem nese i nějaké ty nepříjemnosti. Náledí a s tím zvýšená pravděpodobnost úrazu na silnici, potencionální spolknutí kostry od kapra či vánice. A právě ty aktuálně nenechají spát hlavounům filmových studií. V Americe totiž právě aktuálně podobná vánice probíhá, kdy některým lidem tímto způsobem zabraňuje v nástupu do kina, některá kina poté kvůli vánici zavírají. Studia se tak jistě modlí, aby došlo na rychlé oblevy, přesto se do kina pořád chodí. Avatar 2 si tak mohl bez problému obhájit své prvenství, jistější útok na miliardu a následný útok na dvě miliardy mu ovšem komplikují nejen zmíněné vánice, ale především v Číně COVID-19, kde se opět zavírá výrazný počet kin. Avatar 2 tak možná chtě nechtě vydělá o pár stovek milionů dolarů méně a bude moci zapomenout na útok na hranici 2 miliard a půl, útok na dvě miliardy ovšem pořád ztracený není.

Avatar 2
Zdroj: digitalspy.com

Stačí se nějak zajímat o svět kolem sebe a je jasné, že je druhý Avatar předurčen ke stavu trvalky, která bude kina plnit ještě minimálně celý leden. Nadále beznadějně vyprodávaný IMAX, do kina někteří lidé dorazí rovnou po několika letech čistě pouze návratu na Pandoru a i přes délku ve výši 190 minut se někteří lidé nebrání druhým či třetím návštěvám kina. Ne vždy se pochopitelně vyplatí si hrát na Jolandu a predikovat dopředu, o statusu trvalky u druhého Avatara ovšem aktuálně nejspíš pochybuje málokdo, kdy jen další týdny tento status utvrdí či naprosto vyvrátí.

Druhý Avatar tak aktuálně celosvětově přepočítává “pouze“ 881,4 milionů dolarů, miliarda přesto padne ještě do konce roku. Pak už jen skutečně bude stačit čekat, zda výdrž Avatarovi 2 vydrží a zda mu klacky pod nohy nebudou házet další nejrůznější přírodní faktory. Dle režiséra a scenáristy Jamese Camerona se film zaplatí až v moment, kdy jako 6. film v historii film zdolá dvě hranice 2 miliardy (s údajným rozpočtem 460 milionů dolarů by se stal druhý Avatar automaticky nejdražším filmem historie), s tím, že pouze již hotový Avatar 3 je jistotou, kdyby o realizaci čtvrtého a pátého (a při velkém zájmu i šestého a sedmého filmu) rozhodnut mělo až dosažení o poznání těžšího milníku. Vzhledem k faktu, že se již Avatar 4 natáčí se zdá ovšem nepravděpodobné, že by Disney rozhodně úspěšný brand zcela zdemoloval a odepsal by na Avatarovi 4 několik dalších stovek milionů dolarů, vše je pořád do velké míry hrou s PR, kdy je těžké prokouknout pod kapotu. Jisté ovšem je, že se mezi Na’vi diváci vrátí. Ještě několikrát.

Kocour v botách 2
Zdroj: youtube.com

Na druhém místě Kocour v botách: Poslední přání s 11,4 miliony dolarů. Kocour v botách: Poslední přání již do amerických kin dorazil ve středu, za 5 dní tak v amerických kinech doposud utržil 24,7 milionů dolarů a celosvětové tržby šestého filmu ze světa Shrek zaokrouhlil na 57,2 milionů dolarů. I Kocúrovi v čižmách pomohou probíhající vánoční svátky, kdy rodiče na chválený animák vytáhnou děti a druhý Kocour v botách přitom bude doufat, že si pojistí realizaci své třetí sólovky i utvrdí plány na realizaci Shreka 5. První Kocour v botách v roce 2011 celosvětově utržil 555 milionů dolarů, druhý Kocour v botách se poté nejspíš spokojí se skromnějším výsledkem. Zatímco co výroba prvního filmu ovšem vyšla na 130 milionů dolarů, realizace druhého Kocoura v botách vyšla na pouhých 90 milionů dolarů. Matikou tak vychází, že by druhý Kocour v botách musel v kinech zdolat alespoň hranici 300 milionů dolarů, kdy pokoření tohoto milníku není vůbec žádné velké sci-fi.

Babylon
Zdroj: thehollywoodreporter.com

Na třetím místě Whitney Houston: I Wanna Dance with Somebody s 5,3 miliony dolarů. Studio Sony poté za 45 milionů dolarů realizovalo biopic Whitney Houston s Naomi Ackie v hlavní roli, kdy biopic jednoho z největších hlasů své generace nasadilo do vánočního období. Biopic za 45 milionů dolarů poté v Americe utržil lehce zklamavších 5,3 milionů dolarů, Vánoce ovšem mají potenciál americké tržby dotáhnout někam ke 40-60 milionům dolarům, při větší výdrží není vyloučená šance na nějakých 70-80 milionů dolarů, vzhledem k rozpolceným reakcím je ovšem spíše pravděpodobnější, že se Whitney Houston studiu těsně zaplatí. Při vzpomínání na Bohemian Rhapsody s 910 miliony dolarů či letošního Elvise, který si v kinech došel pro 286 milionů dolarů, nejspíš studio Sony výsledek zamrzí, vždy je ovšem nutné si uvědomit, že se každý zpěvák prodává jinak. Jestli se má poté někdo v nejblizších letech v rámci hudebních biopiců přiblížit úspěchu Bohemian Rhapsody, je to chystaný biopic Michaela Jacksona. Celosvětově poté I Wanna Dance With Somebody otevřelo za 10,1 milionů dolarů.

Na čtvrtém místě Babylon s 3,5 miliony dolarů. Studiu Paramount se poté letos hodně dařilo (především díky Top Gun: Maverick, který to na miliardu a půl nedotáhl v kinech jen těsně), přesto si studio bude muset nevyhnutelně zapsat jeden z největších propadáků roku. Šikovný Damien Chazelle, který si udělal jméno Whiplashem, aby v roce 2016 realizoval muzikál La La Land, který si v kinech došel pro 447 milionů dolarů (a Chazelle se následně stal díky tomuto filmu nejmladším držitelem Oscara za režii), následně mu ovšem prodělal biopic Neila Armstronga První člověk, který při rozpočtu 70 milionů dolarů v kinech utržil pouze 105 milionů dolarů. A jeho Babylon nejspíš bude další velký propadák. Film, který vypraví o Hollywoodu v době, kdy začíná období zvukového filmu a v hlavních rolích se objeví Brad Pitt, Margot Robbie či Tobey Maguire, sice posbíral několik nominací na nejrůznější ceny, přesto kritici i diváci dávají v průměru filmu spíše palec dolu. 190-minutový epos pořízený za 80 milionů dolarů tak prozatím může v amerických kinech přepočítávat pouze 3,5 milionů dolarů, kdy to vypadá, že bude rád za 30 milionů dolarů z amerických kin. Dá se poté těžce věřit tomu, že film kdovíjak silně potáhne zbytek světa, Chazelle si tak připíše druhý propadák v řadě. Bude tak zajímavé sledovat, jakým směrem se bude dál vyvíjet kariéra ještě ani ne 40-letého tvůrce, kterého by pořád dostatek lidí označil za jednoho z nejzajímavějších tvůrců současnosti.

Šílená noc
Zdroj: cnn.com

Na pátém místě Šílená noc s 3,1 miliony dolarů. Santa Claus v podání Davida Harboura kráčející ve stopách Johna McClanea to poté do velké míry v kinech vzdal, kdy již nyní studio Universal nabízí na PVOD a s tím pochopitelně přišel nevyhnutelný útěk na internet. Zábavná akční podívaná šikovného Tommyho Wirkoly tak na stream dorazila po půl měsíci a z aktuálních celosvětových 61,5 milionů dolarů se tak zastaví maximálně někde u 70 milionů dolarů. Tato záležitost ovšem vyšla na pouhých 20 milionů dolarů a tak se film přesto zaplatí. Plány na pokračování tak nejspíš nic nebrání.

Na šestém místě Black Panther: Wakanda nechť žije s 3 miliony dolarů. Druhý Black Panther mezitím na Disney+ dorazí až začátkem příštího roku a tak ještě využije vánoční období v nějakých těch pár milionů navíc. Při celosvětových 792 milionech dolarech se tak druhému Black Pantherovi nakonec podaří přelézt hranici 800 milionů dolarů, pochopitelně se ovšem nechytá na 1 mliardu a 346 milionů dolarů prvního Black Panthera. Upadá Marvelu skutečně popularita? Velkým zátěžákem budou následující 2 roky, po kterých bude vše snadnější soudit.

The Whale
Zdroj: indiewire.com

Na sedmém místě Velryba s 924 tisíci dolary. Brendan Fraser poté nejspíš za pár týdnů získá Oscara za svůj výkon ve filmu Velryba. Režisér Requiemu za sen či Černé labuti Darren Aronofsky se chopil adaptace divadelní hry Samuela D. Huntera a pozornosti se těší především potencionální návrat Brendana Frasera do první hollywoodské ligy. Je přitom všem těžké soudit, zda se Fraser po všech osobních nepříjemných zkušenostech se sexuálním obtěžováním vlastně do první ligy vracet chce, zájem diváků je ovšem očividný. Velryba tak prozatím v nadále limitovaném nasazení zvládla utržit 1 milion a 900 tisíc dolarů, kdy i do budoucích týdnu pomůže oscarový buzz i fakt, že to prozatím na žádné PVOD nasazení jen tak nevypadá.

Na osmém místě Menu s 617 tisíci dolary. Thriller Menu s Anyou Taylor-Joy a Ralphem Fiennesem v hlavních rolích poté zvládl již v kinech utržit 66 milionů dolarů, při rozpočtu 30 milionů dolarů se tak film nakonec přeci jen skutečně zvládne dostat do černých čísel. Mile poté překvapila nominování filmu na Zlatý glóbus za výkony právě Fiennese a Taylor-Joy.

Fabelmans

Zdroj: variety.comNa devátém místě Fabelmanovi s 550 tisíci dolary. Fabelmanovi Stevena Spielberga jsou poté již delší dobu k dispozici na PVOD, kdy se do kina na film o životním příběhu Stevena Spielberga jednoduše nechodí. Film o vyrůstání jednoho z největších filmařů všech dob pořízený za 40 milionů dolarů tak v kinech zvládl utržit pouze 9,9 milionů dolarů, nepomohou ani nominace na nejrůznějších filmových oceněních.

Na desátém místě Divnosvět s 410 tisíci dolary. Animák Disnosvět poté jistě bude největším propadákem roku, animák za 180 milionů dolarů zvládl v kinech doposud utržit pouze 62,2 milionů dolarů, studio Disney navíc již nyní film nadělilo předplatitelům Disney+ k Vánocům v rámci předplatného. Navrátivšího vedoucí studia Disney Boba Igera jednoduše čeká spousty práce, aby vrátil studio Disney do jeho zlatých časů, teprve následující 2 roky ukážou, zda se to Igerovi podaří a zda zvládne připomenout časy, kdy za jeho předchozí vedení studio jen vzkvétalo akvizicemi Pixaru, Marvelu, Lucasfilmu či Foxů.

Muž jménem Otto
Zdroj: collider.com

Tento týden to v limitovaném nasazení zkusí americký remake Muž jménem Ove s názvem Muž jménem Otto s Tomem Hanksem v hlavní roli, který do široké distribuce následně dorazí až 13. 1. 2023. V rámci aktuálních vánočních prázdnin ovšem kina rozhodně prázdné nebudou, důkazem bude nejen Avatar 2.

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.