Bourneovo ultimátum – zakončení první trilogie

Vynořil se z vln Středozemního moře a neměl sebemenší tušení, kdo je. Tehdy se zrodil Agent bez minulosti. Postupně začal skládat střípky do své životní mozaiky, až zjistil, že jeho minulost skrývá řadu temných míst, kterými musí znovu projít, pokud chce o sobě něco zjistit. Tak vznikl Bourneův mýtus. Teď stojí elitní tajný agent Jason Bourne (Matt Damon) na prahu řešení vlastní životní hádanky a chystá se vyhlásit Bourneovo ultimátum. Náročn…ou cestu za poznáním sebe sama mu prakticky od začátku komplikovala řada nájemných zabijáků, kteří na něm pracovali z pověření jeho bývalých zaměstnavatelů. Ti totiž usilují o pravý opak toho, po čem touží Bourne. Tedy aby si na všechno vzpomněl. Tím jak se víc a víc blíží k odhalení pravdy, zesilují se i jejich nervozita a aktivity jimi najatých vrahů. Agent Jason Bourne před nimi prchá přes Moskvu, Paříž, Londýn a marocký přístav Tanger až do New Yorku, kde se pokusí definitivně dohnat vlastní minulost, aby se mohl začít dívat do budoucnosti. Nebude to mít lehké, protože kromě ostrostřelců z podsvětí ho tu snad kromě armády pronásledují všechny ozbrojené americké složky.

Začalo to velmi fajn špionážní jízdou jménem Agent bez minulosti. Pokračovalo velmi povedenou akční peckou jménem Bourneův mýtus. Stejný tvůrčí tým vedený režisérem Paulem Greengrassem se poté o 3 roky později vrátil aby se trilogie dočkala svého vrcholu jménem Bourneovo ultimátum. Režisér Greengrass, hlavní hvězda Matt Damon, kameraman Oliver Wood a scenárista Tony Girloy (kterému tentokrát vypomohli také Scott Z. Burns a George Nolfi) se společně vrátili a natočili jeden z nejlepších závěrů akční trilogie všech dob o kterém se se sice říká, že je oproti svému předchůdci možná trochu přeplácaný a zároveň nefunguje tak skvěle, já si ale stojím za tím, že z původní trilogie je Bourneovo ultimátum filmem nejlepším, který je ještě výrazněji zběsilejší a dravější než Bourneův mýtus a především jde o naprosto geniální akční film, který to do diváka pere od začátku do konce.

Bourneovo ultimátum je naprosto mistrovská podívaná od začátku do konce, která už tak vrcholnou akci z předchozího dílu posouvá ještě dál. Bourneovo ultimátum je víceméně jedna dlouhá akční sekvence, která opět sází na ruční kamery, efektivní bitky a především totální divácké napětí.

Jason Bourne neopouští svou rage formu a je z něj ten nejvíc nekompromisní zabiják, který může dostát své pověsti. Dá se sice prskat na to, že Bourne v celém filmu téměř neudělá chybu a vše mu možná vychází až příliš snadno, po předchozích dvou dílech mu to ale divák vlastně přeje a Bourne je pořád naprosto skvěle fungující protagonista a Damon definitivně dokázal, že je v akční poloze výborný. Jak naznačil Agent bez minulosti a víceméně to potvrdil Bourneův mýtus, Bourneovo ultimátum Damonův status uvěřitelného akčního hrdiny jenom potvrzuje a skutečně platí, že v té roli už je těžké si představit někoho jiného. O to lepší je fakt, že Jason Bourne není akční hrdina, který musí házet cool hlášky. Stačí mu jen jeho pěsti. Zároveň se při jeho výpravě za finálním slepením mozaiky nezapomene na Bourneovu bolest a po závěru Bourneova mýtu čeká v ultimátu Bournea další dojemná konfrontace, která zároveň předvádí Daniela Brühla v jeho první hollywoodské roli.

Vrací se Joan Allen i Julia Stiles, kteří se nevracejí zbytečně a scénář jim dává smysluplné umístění, zároveň ale dorazí spousta nových výrazných tváří. Typově naprosto bravurně obsazený David Strathairn, vždy výrazný Scott Glenn nebo Albert Finney, který zde ztělesňuje důležitou osobu v Bourneově kariéře v programu Treadstone.

Ať už si vzpomenu na úvod v Moskvě, solidně tempově a napínavě vybudovanou scénu na vlakovém nádraží Waterloo v Londýně, honičku a následně bitku v Madridu (která je opět se spojením ruční kamery a zběsilého střihu naprosto zlatou ukázkou toho jak tyhle akční šarvátky točit) nebo finále, které využije důležitou větu padlou už v Agentovi bez minulosti tak si prostě vzpomenu jenom na celou řadu skvělých a bravurních momentů, které dokazují, že ten film nemá hluché místo. A i proto je pro mně z celé původní trilogie opravdovým vrcholem.

Bourneovo ultimátum je našlapaná a precizně natočená jízda u které Greengrass skutečně posunul hranici ještě o kus dál. Greengrass zároveň nemá krom vrcholných akčních scén nadále skvěle pracovat s postupným slepováním mozaiky Bourneovy minulosti a v závěru filmu do sebe naprosto parádně zapadne. Divák skutečně pocit, že od Agenta bez minulosti ušel k Bourneově ultimátu nějakou cestu a dosáhl toho po čem toužil. Nebylo to zadarmo, vytrpěl si hodně ale svého cíle dosáhl. Konec, který navíc zrcadlí úvodní scénu Agenta bez minulosti je to nejlepší možné zakončení původní Bourneovy trilogie, zvláště když u toho znova jsou Extreme Ways. Osobně jsem člověk co si pořád velmi užil Bourneův odkaz a pořád chválí a obhajuje posledního Jasona Bournea, který stál na návratu Damona a Greengrasse, Bourneovo ultimátum je ale rozhodně vrcholem série a jeden z nejlepších akčních filmů všech dob….

Trailer:

Verdikt: 5 z 5


Photo © Universal Pictures

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.