Boss Level – Mel Gibson je už opravdu „dědek“

Vysloužilý voják Roy Pulver (Frank Grillo) se dostává do zvráceného vládního projektu, který ho nutí pořád dokola prožívat den jeho smrti s cílem najít své vrahy a zastavit toto zdánlivě nekonečné utrpení…

Režisér a scenárista Joe Carnahan se v Hollywoodu stal známým jménem díky filmové předělávce seriálu A-Team, akčňáku s Liamem Neesonem v hlavní roli Mezi vlky nebo akční komedii Šofér s Patrickem Wilsonem v hlavní roli. Carnahan se stal velmi známým jménem v oblasti realizace akčních filmů, šanci na nějaký větší hollywoodský úspěch mu ale zhatil fakt, že si moc nenechá kecat do své práce. Carnahan se tak za ty roky v Hollywoodu motal kolem vlastní trilogie Daredevil (ještě předtím než se práva vrátili k Marvel Studios), videoherní adaptace Uncharted nebo Mizerů 3, kvůli své snaze si především obhájit svou vizi bez větších kompropisů ale většinou šance na nějaký ten větší projekt, který by tomuto bezpochyby zajímavému tvůrci udělal trochu větší jméno nikdy nedošlo. Carnahan si tak očividně bude muset vystačit se svými menšími projekty jako již delší dobu plánovaný Boss Level.

Carnahan si tak musel vystačit s menším rozpočtem, více než slušným obsazením (Frank Grillo je sympaťák, Mel Gibson vždycky potěší, Naomi Watts je pořád fajn, Michelle Yeoh je těžce nedoceněná) a především svým scénářem, vlohami pro akční řemeslo a faktem aby film i přes svůj malý rozpočet působil jako solidní akční řemeslo. A jak se to ve tedy ve finále povedlo? Těžká otázka!

Základní problém Boss Levelu je v jeho velmi nezajímavém a někdy vyloženě ošklivém vizuálu. Ten film má vyloženě vybledlé barvy, nezajímavou kameru a vypadá vyloženě lacině. Možná je i právě zde problém s tím, že si Carnahan musel vystačit s menší částkou, přece jen ale zamrzí když mi většina záběrů evokovala v lepším případě začínající práci amatérského filmaře a v horším případě ty filmy, které se natáčeli v Bulharsku, jdou rovnou na DVD a v hlavní roli tam hraje Steven Seagal. A tenhle fakt výslednému dojmu z Boss Level shazuje skutečně hodně.

Nicméně má Boss Level neskutečné srdíčko a Carnahan naservíroval zajímavý akční film, který má velmi zajímavé nápady, skutečně zábavné pasáže, celkem slušné dialogy/hlášky a především jde skutečně o film jenž je má srdíčko na správném místě. Tak trochu.

Boss Level je béčko. Ale je to béčko v tom lepším slova smyslu. Carnahan zde víceméně pracuje s videoherní estetikou a a námět spočívající ve využití časové smyčky využívá velmi zajímavým způsobem. Frank Grillo je navíc skutečně sympaťák a tohohle čím dál tím více smrtí proškoleného zabijáka mu budete věřit naprosto. Jeho protagonista Roy Pulver má navíc uvěřitelnou motivaci a jeho vztah s jeho rodinou je dostatečně dobře vykreslen.

Boss Level mě upřímně dost bavil do nějaké první poloviny, poté přišlo menší vystřízlivění a uvědomění si, že i když koukám na něco velmi nevšedního tak to rozhodně neznamená, že koukám na kdovíjakou filmařskou špičku. Též některé zvraty na mě nefungovali a přistihl jsem se, že jsem především jeden zásadní očekával hodně dopředu než na něj došlo.

Mel Gibson je tu fajn a tuhle roli si dle mého pohledu na věc dost užil, není ho tu ale tolik co byste čekali a je to škoda. Jeho Clive Ventor mě totiž bavil a strašně moc bych si přál kdyby nám dal film větší šanci ho poznat nebo ho snad i více prokreslit. A to samé ve finále bohužel platí i o postavách Naomi Watts a Michelle Yeoh, díky faktu, že je tu ale skutečně sympatický a povedený protagonista to ale zase tak moc nevadí.

Zároveň mi přišlo, že se Carnahan (dost možná i kvůli rozpočtu) neutrhl ze řetězu tak moc jak mu to tenhle námět mohl umožnit, přesto si ale myslím, že je Boss Level dost nápaditý, zábavný a skutečně Carnahanovým filmařským srdíčkem prolezlý zážitek. První půlka je rozhodně lepší a ani finále není kdovíjak uspokojivé, Carnahanův akčňák ale přesto určitě stojí za to vidět a nutno jenom doufat, že snad ještě někdy dostane příležitost ujmout se většího projektu, kde zároveň bude moc obhájit svou vizi. Mám pocit, že s větším rozpočtem, hezčím vizuálem, ještě tak trochu lepším scénářem (Carnahanovi pomáhali bratři Eddie a Chris Boreyovi, jak moc velký jejich vklad byl se přesně neví) a větším využitím faktoru ohledně časové smyčky jsme mohli mluvit o jednom z nejlepších akčňáků roku. Takhle se dá mluvit jenom o dosti fajn podívané, která dokázala, že je Frank Grillo sympaťák, jenž by si zasloužil větší herecké příležitosti a Carnahan v sobě ty vlohy pro akční film skutečně má. Ale pořád z toho mohlo vylézt něco pamětihodnějšího a víc než jen ta výsledná oukey záležitost……

Trailer:

Verdikt: 3 z 5


Photo © Netflix

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.