Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan

14 let po událostech původního filmu se Borat Sagdiyev (Sacha Baron Cohen) opět vydává z Kazachstánu do Spojených států, ve které stráví čas po dobu pandemie COVIDU-19 a amerických prezidentských voleb…

Borat se po 14 letech vrátil! A to ne v nějaké reklamě, nebo nové show Sacha Barona Cohena Who is America? Borat se vrátil v regulérním pokračování, ve kterém v počátečním nápadu skutečně opět Sacha Baron Cohen jakožto kdysi dávno 6. nejznámější obyvatel Kazachstánu zavítal do Spojených států a většinou sázející na improvizované scénky reagoval na nezainteresované názory různých obyvatel Ameriky a různé ožehává témata jako holokaust, emancipace žen a tak podobně. Jenomže podobně jako u potencionálních pokračování Forresta Gumpa nebo Počátku u základní myšlenky, která by následně měla vyplynout v realizaci reálně zpracovaného pokračování se u Borata 2 objevila tato myšlenka- Jak podruhé mít takový překvapivý a zásadní efekt?

Roku 2006 se stal Borat víceméně celosvětovým fenoménem, kde už u případného pokračování prostě Sacha Baron Cohen pod maskou a se změněným dialektem nepoznají. Už proto se také mohla objevit myšlenka, zda má vůbec cenu Borata 2 realizovat, protože by se realizace právě pokračování tohoto hitu mohla stát nejen zbytečným, ale též by mohlo fungovat jako ponižující odkaz původní už víceméně komediální klasiky. Jenže víte co? Sacha Baron Cohen má pořád pod čumákem! Už na samotném startu si Sacha Baron Cohen a celý tvůrčí tým uvědomí, že tentokráte prostě na fakt, že většina lidí uvěří tomu, že jde o opravdového kazacha uvěří velmi těžko a proto se objeví nové projevení talentu Sacha Barona Cohena, které potvrzují starší uniklé zprávy z prvních dojmů, které zněli takto: Sacha Baron Cohen hraje Borata, který hraje Sacha Baronu Cohena. A líp celý herecký projev Cohena prostě popsat nelze!

Borat 2 má tedy hned ze začátku opravdu jasný jeden problém- Divák už je na to co ho čeká v podstatě připravený. Sacha Baron Cohen se opět naváží do Kazachstánu, vývoje Ameriky od událostí prvního snímku a víceméně klasickým kulturním stereotypům. Jenomže to pořád neznamená, že by Borat 2 musel automaticky být zbytečnou a levnou urážkou původního snímku. Druhý Borat prostě pracuje s tím, že měl první fiktivní dokument strašný úspěch, což paradoxně Kazachstán velmi poškodilo. Borat se tedy vrací už ne jako kdysi velmi oblíbený reportér, ale jako nenáviděná bytost, která zničila svůj národ a už nemůže vykonávat svou starou pověst. To až prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbayev (ztvárněn Dani Popescu), vydává po 14 letech Borata na návrat do USA a Borat v tom tentokrát nejede sám.

A hned tady si zapišme jeden fakt: Sacha Baron Cohen je jako Borat naprosto jedinečný herecký božan a tak nějak automaticky se stal takovou tváří typu ´´ ten film ve kterým filmu hraju vlastně stojí za prd, ale jsem v něm aspoň já- (viz Bruno). Jenomže je vůbec možné stvořit Boratova důstojného parťáka? Překvapivě ano. Maria Balakova je jako Boratova dcera Tutar stejně cool jako její tatík a tahle dvojice spolu nejenom, že vytváří hodně parádních a bizardních vtípků na téma vztah rodiče a dítěte, ale vytvoří i reálně emocionálně působivé momenty. V tomhle kontextu je Borat 2 hodně odlišný od svého předchůdce a to i díky tomu, že přece jen sází na nostalgii a jakmile se na plátně objeví zlý soused Nursultan, tak prostě víte, že jste zpátky v tom legendárním Kazachstánu. Zároveň ale Borat 2 jednoduše nemůže být vykrádačka čistě původního filmu, protože……..

Čas se změnil! V době kdy Borat poprvé navštívil Ameriku byl americkým prezidentem ještě pořád George W. Bush. Jenomže od té doby se prezidentem stal nejdříve Barack Obama (toho dokáží tvůrci vtipně zmínit v jediné větě) a pak Donald Trump, který se v Boratovi 2 v podstatě stává hlavním terčem posměchu. Jisté okruhy amerického obyvatelstva si také prošli razantní změnou, pořád ale Borat 2 ukazuje, že Amerika prostě nemůže být nejvyvinutější zemí světa, už kvůli jejím víceméně občas až primitivním obyvatelům. A zatímco Borat 1 řešil především jisté skupiny a rasy, Borat 2 se více soustředí na politickou stránku USA, která je také podstatně zajímavější než politika v roce 2006.

Borat 2 tak naštěstí není rádoby důstojným nástupcem starších legendárních komedií jako Blbý a blbější nebo Zoolander 2, protože má Borat 2 od začátku potenciál být soběstačným a zároveň vtipným komentářem politického dění 20. let 21. století a na rozdíl od jiných nástupců je skutečně vidět, že projekt nevzniká nejenom za účelem zisku, ale také proto, že někdo očividně chtěl odvyprávět další různé podivné a zábavné příhody s nejlepším kazachským reportérem všech dob.

Filmařům se povedlo v průběhu natáčení do děje celkem smysluplně a především zábavně zakomponovat zhoršující se trable ohledně pandemie COVID-19, po kterých začnete mít pocit, že snad jediným ideálním schopným ministrem zdravotnictví u nás by byl právě Borat. Ten Borat, který si po 14 letech pořád nebere servírky a nebojí se opřít do nejrůznějších menšin či politických stran. A minimálně Republikánskou stranu si prostě dává neskutečně!

Dá se technicky vyčíst, že dostatek času na plátně Sacha Baron Cohen vlastně dělá Borata, snažícího se zamaskovat jako evropský cizinec ve finále znamená, že by se tento film měl skutečně jmenovat Borat 2. Jenomže faktem je, že si tvůrci alespoň s tím faktem, že Borat sám o sobě už dost lidí neojebe vymysleli pořád zábavné a funkční navázání toho jak by toho mohli dosáhnout. A i díky tomu se Borat 2 nedá tak jednoduše odsoudit.

Sacha Baron Cohen pořád jako Borat servíruje neskutečně roztomilý falešný kazachský přízvuk, který se zde snaží opakovat i Maria Bakalova a to velmi účelově ne zcela přesným způsobem jako Cohen. I tohle vytváří neskutečně zábavnou atmosféru, jen vás nakonec mrzí, že nikde není Azamat.

Postava Tutar poté zafunguje jako ideální pokus o zesměšní snahy žen o emancipaci v sexistické společnosti a v téhle kategorii má Cohen tak trochu větší koule než před 14 lety.

Zamrzí možná, že Borat 2 není tak vizuálně a především celkově filmařský znamenitě zpracovaný, protože Jason Woliner, který nahradil režiséra prvního snímku Lee Charlese točí televizním způsobem. I proto, kdyby se Borat v téhle podobě vydal spíše na televizní obrazovky, tak bych ho ocenil jako zábavnou sbírku skečů na zábavný večer. Jenomže tohle má být velký film, kvůli kterému bych si měl předplatit Apple TV+ a měl by tak za mě fungovat i jako něco víc než jen velmi zábavná směsice vtipných parodií, kde se někdo naváží do Mikhaela Pence nebo Melanie Trump. Některé skeče jako by přímo kráčeli ve stopách skečů z Who Is America? a jako další výstřižky z téhle show by šlo o gigantický výstup. Jenomže Lee Charles to prostě kdysi zvládl více filmově a více působivě ze všech možných úhlů.

Stejně jako původní Borat má ale Borat 2 skvěle vystavěný scénář, kde veškeré dějové postupy dávají smysl a postavy se v ní nechovají až příliš divně i na poměry tak šílené uvolněné komedie jako Borat. Tento film má sice krom Cohena ještě dalších 5 scenáristů, ale díkybohu drží při sobě a má funkční literární kostru. která na konci možná dodá dost šokující konec, který bude většina lidí tak trochu potřebovat strávit, ale i přes výrazný počet dalších vtipů, jejíž uchopení bude záležet na diváckém vkusu se tu najde i několik objektivně zábavných pasáží.

S výjimkou South Park těžko v dohledné době najdete tak nestoudnou poučnou parodií/satirou na aktuální dění ve světě v americké politice, kde Barackem Obamou temnota nekončila. Borat 2 je prostě zpátky. Už nedokáže překvapit jako původní snímek, ve finále ani neservíruje tak silné vizuální zpracování, zároveň má ale téměř srovnatelně dobrou dějovou vývojovou kostru, kde tentokrát Pamelu Anderson v kategorii hvězdného camea nahradí nejlepší filmový kovboj všech dob. A je to prdel jako prase!

Borat po 14 letech prostě nezklamal. Nejenom, že je nejvíce možným aktuálním filmem všech dob (i díky nedávné realizaci a silné kreativitě, která COVID-19 smysluplně a hlavně zakomponovala) a opět je to navíc jako sranda jako prase, Borat 2 je ale pokračování, které je schopné se vyrovnat kvalitám svého předchůdce. A to není jednoduchá pozice. I za dvojku tedy posílám do Kazachstánu velký palec hore a přeju hodně štěstí kulturnímu rozkvětu……. A to nejenom proto, abychom se za pár let dočkali toho Borata 3 a nemuseli čekat zase 14 let. I když těžko říct, čím Donalda Trumpa překonat………. Jen mě mrzí, že u nás nemáme takového českého srdcaře, který by se s největší možnou odvahou vysmál Babišovi a spol, více než dnešní rádoby ´´buřič´´. Borat se ale pořád prostě vrátil bezpochybně stylově a představil svojí cool dcerou. Když už ne Borata 3, tak aspoň spin-off Borat(ky) Jr. A po Chicagském tribunálu další jasný důkaz toho, že svět potřebuje více Sachy Barona Cohena! Díky ti!

Trailer:

Verdikt: 4 z 5


Photo © Amazon Prime Video

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.