Batman se vrací – druhý Burtonův Batman

Gotham City je terorizováno zločineckou bandou cirkusových artistů, vedených fyzicky deformovaným Oswaldem Cobblepotem, přezdívaným Tučňák (Danny DeVito). Selina Kyleová (Michelle Pfeiffer), sekretářka mocného obchodníka Maxe Shrecka (Christopher Walken), odhalí podvodný plán svého šéfa na získání financí od města a je za trest shozena z mrakodrapu. Přežije a stává se Kočičí ženou, osamělým a vysoce vynalézavým kriminálním živlem. Shreck se dohod…ne se ctižádostivým Tučňákem, že ho udělá starostou, aby mohl Gotham City snadněji okrádat. To už ale přichází na scénu Batman (Michael Keaton) a začíná plnit svou úlohu ochránce utlačovaných a zastánce práva a spravedlnosti. I když jsou tentokrát jeho protivníci mimořádně zdatní, není jim to nic platné. A sílící citové pouto mezi Batmanem a Kočičí ženou učiní z těchto protivníků spojence a možná i něco víc…..

Na úspěch Batmana od Tima Burtona z roku 1989 v roce 1992 navázalo volné pokračování Batman se vrací u kterého se krom Michaela Keatona v titulní roli samosebou vrátil i právě Burton. Původně měl Batman se vrací velmi výrazně navazovat na události předchozího filmu, Burton ale nakonec chtěl aby film fungoval sám o sobě a díky tomu jde o film, který se odehrává sice ve stejném světě jako předchozí film a velmi lehce se v něm zmíní události filmu předchozího, toto volné pokračování ale opravdu dokáže zafungovat samo o sobě a právem se nakonec tento film stal také jedním z těch méně proslavených Vánočních filmů, protože i když ve filmu nehrají Vánoční svátky prim tak je do tohoto období zasazen.

Batman se vrací sice na svého předchůdce navazuje volně, Burtonova stylizace ale přetrvala společně s Michalem Keatonem. Burton tak v roce 1992 naservíroval depresivní podívanou, která je špinavý Gotham představuje ještě v horším světle než předchozí snímek a má vizuál tak parádně kombinovaný krásu a špínu, že dodnes dost možná patří i nejlépe stylizované Burtonovy snímky.

Zatímco minule Batmanovi zatápěl Joker, tentokrát volba padla na Tučňáka. Kolem téhle role se motalo spousty herců od Joea Pesciho po Marlona Branda, sám představitel Jokera Jack Nicholson ale doporučil svého přítele Dannyho DeVita, který zde předvedl dost možná životní výkon. DeVitův tělesně postižený Tučňák je děsivý, velmi snadno vzbudí respekt a jeho plán dostatečně dává smysl. Mezi Brucem Waynem a Oswaldem Cobblepotem ve finále dost možná není takový rozdíl jak by se dalo čekat- Oba jsou z bohaté rodiny, Oswalda se ale jeho rodina už jako dítěte zřekla a nebýt zásahu tučňáků by Cobblepot zemřel a nedožil se své budoucí kriminální kariéry. Tučňák má vlastně důvod svět nenávidět a jeho motivace dává smysl, je ale tak zkažený, zlý a brutální, že úplně v pořádku funguje jako záporák, který dokáže Jokera snadno důstojně nahradit. Menší pokles tu co se týče tohoto rozhodně je, přesto je DeVitův Tučňák parádní protivník.

Michael Keaton je zpátky a pokud se dalo minule říct, že jsme více času strávili s Wayneovým alter egem Batmanem, tak zde dostává Bruce Wayne trochu více prostoru. Na rozdíl od Jokera ho zpočátku nespojuje s hlavním protivníkem nějaká spojitost, přesto časem jejich rivalita nabere té pravé gradace. Batman Tučňákovi kazí plány a Tučňák mu proto připraví několik zpětných úderů, které můžou ohrozit jeho budoucnost jakožto ochránce Gothamu. Keaton je sice v obleku Batman cool, daleko více mu ale přece jen jde hrát Brucea Waynea a především jeho románek se Selinou Kyle je prostě odehraný s perfektní chemii, kterou Keaton společně s Michelle Pfeiffer má.

Michelle Pfeiffer zde nahrazuje Kim Basinger jako love interest z minulého dílu, zároveň zde ale plní úlohu vedlejšího záporáka/anti-hrdiny. Pfeiffer parádně dokáže předvést přerod z dobrosrdečné sekretářky na svůdnou divošku, která má pořádně ostré drápky. Na jejím latexovém oblečku se možná z dnešního pohledu trochu podepsal zub času, přesto má ale tento oblek své kouzlo a Pfeiffer stejně jako Keaton dokáže parádně ztvárnit jako Selinu Kyle tak její alter ego Catwoman. Ve finále jek tak dost možná škoda, že ani nikdy nedošlo na tehdy plánovaný spin-off, který měl režírovat dokonce samotný Burton. Catwoman v podání Pfeiffer by totiž svůj vlastní film velmi pravděpodobně utáhla…..

Christopher Walken má poté jako Max Shreck na rozdíl od Tučňáka a Catwoman handicap v tom, že nemá z komiksů převzatý komiksový základ, protože je postavou vytvořená zcela čistě pro film a jedná se vlastně jen a pouze o chladnokrevného businessmana, jehož jediná motivace je co největší možná moc. Walken ale přesto jako tenhle chladnokrevný narcista bravurně funguje. Původní nápad, který pracoval s návratem Billyho Dee Wiliamse do role Harveyho Denta, který se měl ve finále stát Two-Facem a nastavit kurz pro Batmana 3 by možná byl zajímavější, Burtonův cíl o to aby byl ale Batman se vrací co nejvíc samostatný vyústil ve výtvor právě Shrecka. Pořád se jedná o postavu, která je pouze zlá, Walken to ale přesto uhrál a přece jen se ukáže, že má Shreck nejspíš nějaké zásady i když mu přece jen nevadí si za úspěchem projít pár mrtvolami.

Burtonovská stylizace je tu ve finále poznat přece jen víc než v původním Batmanovi a právě Burtonova stylizace má vždy svůj styl a táhne nahoru i jeho slabší kousky (jako Big Eyes nebo Mars útočí!). Kombinace Vánočních svátků a prohnilého města Gotham je ve finále něco tak šíleného, že to ve finále až opravdu bravurně funguje. Zároveň i ve spojení s občasným Burtonovým černým humorem a uvědoměním si, že tu vzniká něco kde jsou tučňáci s raketami na zádech nebo jsou postavy schopné přežít pád z několika budov. Batman se vrací má to štěstí, že pořád čerpá z komiksové předlohy kde je tohle vše možné a proto už se tohle nemusí nechat odsoudit a finální podání funguje už i díky spojitosti s opět bravurní hudbou Dannyho Elfmana. Ve finále je to sice občas možná šílené až příliš, i to je ale kouzlo tohohle snímku, který se právem stává takovou menší opomíjenou vánoční klasikou i když byste si jí v poklidném kruhu rodinném přece jen radši nechali na jindy.

Ve finále byl Batman se vrací tak brutální, že McDonald dokonce odmítal prodávat hračky s Batmanem a vzhledem k tomu, že mluvíme o roce 1992 kdy tohle partnerství znamenalo pro Warnery hodně peněz studio poprosilo Burtona aby u svého plánovaného Batmana 3 s názvem Batman pokračuje trochu ubral a natočil více rodinnější podívanou, kde by záření s návrat Keatona, Pfeiffer a Williamse do rolí Batmana, Catwoman a Harveyho Denta/Two-Face (+ plánovaného Robina Williamse do role Hádankáře a Marlona Wayanse jako Robina) bylo méně temnější a brutální než v případě Batman se vrací a vlastně i původního Batmana. A nakonec vše dopadlo jinak… Burton odmítl za takových podmínek svého třetího Batmana realizovat (a tím pádem odzvonilo i spin-offu s Catwoman) a Keaton odešel s ním. K režii Batmana 3 s názvem Batman navždy se tak dostal Joel Schumacher, novým Batmanem se nakonec stal Val Kilmer, Robin byl nakonec Chris O´Donell, Billy Dee Williams byl přeobsazen Tommy Lee Jonesem, místo Robina Williamse dorazil Jim Carrey a Catwoman zmizela úplně a byla nahrazena novou postavu Chase Meridian v podání Nicole Kidman, která v komiksech základ nemá. Pořád si stojím za tím, že Batman navždy a Batman a Robin jako odlehčené komiksovky na úrovni parodie fungují, Burtonovův specifický styl prostě ale nahradit nemohli a fakt, že Batman pokračuje nikdy nevznikl dodnes zamrzí. Nutno ale dodat, že látku jako Batman, který je v komiksech prohnilý brutalitou, špínou a depresivní náladou nejde vykastrovat na úroveň rodinné podívané. Pochopili to i tvůrci a Nolanova Trilogie o Temném rytíři se vydala právě tímto směrem. Batman se vrací je dodnes super sequel a dost možná jedna z nejpamětihodnějších komiksovek, která mohla být bravurním prostředkem jedné z nejstylovějších komiksových trilogií všech dob. Ale na to už nikdy nedojde pokud někdo nezavolá Burtonovi a nerealizuje Batmana 3 po více než třech dekádách. Na světě se stali už i šílenější věci…..

Trailer:

Verdikt: 4 z 5


Foto: Warner Bros. Pictures

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.