Avatar 2: The Way of Water pokořil miliardu, usilovat bude i o tu druhou

avatar-the-way-of-water-movie-review-002
Avatar 2
Zdroj: CNET.com

Navazovat na nejvýdělečnější film všech dob není snadné. Avatar sice musel v letech 2019 a 2020 na chvilku přenechat trůn Avengers: Endgame, Endgame ovšem dlouho na trůnu nevládla, kdy obnovená premiéra Avatara na jaře 2021 v Číně vrátila prvního Avatara na vrchol. Obnovená premiéra spojená s brzkým uvedením druhého Avatara do kin poté tržby prvního Avatara zaokrouhlila na 2 miliardy a 923 milionů dolarů. Ještě pár obnovených premiér a první Avatar bude moci usilovat o pozici prvního filmu, který v kinech vydělal přes 3 miliardy dolarů. Další obnovené premiéry přitom dost možná budou spojené s realizací dalších dílů Avatara, kterých by mělo být minimálně pět, kdy ovšem sám režisér a scenárista James Cameron řekl, že vše závisí na úspěchu druhého filmu. A fanoušci světa Pandory se nejspíš nemusí bát toho, že by Cameron začal plány na budoucnost franšízy Avatar krátit.

Po necelých dvou týdnech je totiž první miliarda skutečně doma. První Avatar si přitom pro první miliardu došel po 19 dnech od mezinárodního uvedení, druhý Avatar byl v tomto případě rychlejší o 5 dní. Avatar: The Way of Water se přitom neobešel bez jistých nástrah. V Číně se opět silně rozběhl COVID-19 a tak při počátečním uvedení v tamních kin byl počet kin zkrácen ze zhruba 3000 na 1700. V Americe poté došlo na vánice, kdy některá kina musela zavírat a dost lidí se do kina rázem dostat nemohlo. Bez COVIDU a vánice by nejspíš Avatar 2 zvládl onu miliardu vytěžit o nějaký ten den dřív, důležité ovšem je, že se podařilo zdolat onu první miliardu a nyní jen sejde na tom, zda padne i ta druhá.

deadline.com
Zdroj: deadline.com

Sám Cameron řekl, že se The Way of Water musí (s údajným rozpočtem ve výši 460 milionů dolarů a titulem nejdražšího filmu všech dob) musí umístit mezi TOP 5 nejvýdělečnějších filmů všech dob. Dvě miliardy přitom v historii trhlo právě 5 filmů: Avatar, Titanic, Star Wars: Síla se probouzí, Avengers: Infinity War a Avengers: Endgame. Ještě začátkem roku to vypadalo, že by hranici dvou miliard mohl zdolat i Spider-Man: Bez domova, kvůli finále odehrávajícím se na Soše svobody byl ovšem film zakázán v Číně a musel se tak spokojit pouze s 1 miliardou a 916 miliony dolarů.

Čína holt se svou cenzurou zachází dál a dál, kdy měla většina hollywoodských blockbusterů letos v Číně smůlu a i díky větší reprezentaci LGBTQ jsou takové marvelovky v Číně nejspíš zakázané. The Way of Water má ovšem štěstí, kdy nutně potřebuje každý dolar navíc a může se tak těšit i z radosti tamních diváků. I přes fakt, že díky COVIDU nejspíš Avatar 2 v Číně netrhne půmiliardu, ale bude se muset spokojit s finišem někde u 250-330 milionů dolarů.

 

U Avatara 2 je ovšem nejdůležitější, že nebude spotřební záležitostí, na kterou se diváci nahrnou v průběhu prvních týdnů. Celý leden Avatar 2 nemá v kinech blockbusterovou konkurenci, ta přijde až v půlce února s nástupem Ant-Mana a Wasp: Quantumania. I přes 190 minut se navíc diváci nebojí vyrazit na druhého Avatara hned několikrát, 2 miliardy tak pořád nejsou zcela vyloučené. První Avatar dvě miliardy pokořil měsíc a půl po uvedení v kinech, optimista by v případě The Way of Water vsadil nejpozději na začátek února. I díky faktu, že je nadále těžké najít i v českém IMAXU solidní místa (dle oficiálních zdrojů neměl nikdy být otvírák v českém IMAXU silnější) a projednou musí dojít na jednu objektivitu: Upřednostnění vidět Avatara 2 v televizi za půl roku na Disney+ před možností vidět Avatara 2 na velkém plátně by aplikoval jen buran!

people.com
Zdroj: people.com

Důležité je přitom všem hledět i do budoucna. Tedy v otázce toho, zda se podobná čísla podaří napodobit i Avatarovi 3, Avatarovi 4 a Avatarovi 5 (+ potencionálním Avatarovi 6 a Avatarovi 7). Po letech sice docházelo k častějšímu utahování si z toho, že Avatar 2 dost možná vlastně nevznikne, když se začal z původní plánované premiéry na rok 2014 odkládat a odkládat, Avatar 2 ovšem do kin pořád dorazil 13 let po premiéře jedničky a může se tak stát velkou událostí, na kterou se čekalo několik let. Avatar 3 (Vánoce 2024), Avatar 4 (Vánoce 2026) a Avatar 5 (Vánoce 2028) tak silnou zbraň mít nebudou, budou muset doufat, že v dostatečném počtu návštěvníků The Way of Water je něco, co je na dalších dobrodružstvích z Pandory láká.

Když ovšem člověk začne registrovat i jiné ohlasy nežli pokleslé odkazování na přerostlé šmouly a sci-fi remake Pocahontas, je jasné, že to Cameron opět dokázal. Najde se i dostatek lidí, kteří Avatara 2 vnímají za lepší film, než byl jeho předchůdce, především ovšem panuje shoda, že jde v rámci audiovizuálního vyprávění o zásadní milník, který dost možná reprezentuje budoucnost blockbusterů. I tyto ohlasy sami o sobě Avatarovi 2 hodně pomáhají, stačí se i u pokladny kin začít dívat kolem sebe a vidět, že se Avatar 2 i díky tématu o síle rodiny stává ideální záležitostí pro vánoční kino pro celou rodinu. A především jde o ten vzácný případ, kdy se investice do příplatku za 3D brýle vyplatí a lidé si na 3D v tomto případě rádi vyrazí. I když se neopakuje 80-90% návštěvnost prvního Avatara ve 3D, druhý Avatar se musí spokojit se zájmem o 3D okolo 55-60% diváků, díky dražším lístkům jde ovšem pořád o slušný doping v rámci tržeb.

BBC.com
Zdroj: BBC.com

Přitom všem tak pořád plamení naděje, že i kdyby Cameron skutečně do konce svého života realizoval jen další díly Avatara, s aktuálně nastavenou kvalitou do budoucna by nadále mohl jednou svět opustit na vrcholu. Vždy dochází k debatám nad tím, zda je nějaká vysoká pozice zasloužená, kdo jiný by si ovšem zasloužil, aby rovnou jeho tři filmy v kinech pokořili dvě miliardy dolarů? Cameron možná netočí filmy jako na běžícím pase, vždy se ovšem snažil posunout možností audiovizuálního vyprávění a s výjimkou omylu jménem Piraňa 2: Létající zabijáci (o tom se nemluví!) nenatočil špatný film. Tvůrce prvních dvou Terminátorů, Vetřelců, Propasti, Pravdivých lží, Titanicu a Avatarů se tak právem zapíše do análů kinematografie.

Po prvním Avatarovi a Titanicu má tak v podobě The Way of Water Cameron na svém kontě 3. miliardový film, doposud se přitom podobná věc povedla pouze bratrům Anthonymu a Joeovi Russoovým, kteří mají na kontě třetího Captaina Americu i třetí a čtvrté Avengers. Zatímco kariéře bratrů se ovšem po spřáhnutí s Netflixem dvakrát nedaří, Cameron by s třetím, čtvrtým a pátým Avatarem mohl počet svých miliardových filmů zaokrouhlit na 6. Opět přitom sejde na tom, zda se úspěch prvního i druhého Avatara podaří přetavit do dalších sequelů, v nejčernějším scénáři by ovšem měla být alespoň miliarda a půl pro třetího Avatara jistotou.

Avatar 2
Zdroj: cinestar.cz

Radovat se může i Zoe Saldaña. Představitelka Neytiri má na kontě již čtyři miliardové fláky se svou účastí, tři z nich přitom přepočítávají miliardy dvě. Saldaña si již v prvním Avatarovi zahrála Neytiri, následně se jako Gamora objevila v Avengers: Infinity War i Avengers: Endgame. Pod make-upem či motion capture sice tuto herečku nikdo úplně nepozná, přesto by i pokoření hranic dvou miliard The Way of Water by pro Saldaño znamenala účast ve čtyřech dvoumiliardových hitech. Stejně tak představitelka Ronal Kate Winslet by si mohla po Titanicu zapsat druhý dvoumiliardový biják pod Cameronovou režií.

Vše ovšem rozhodnou až budoucí dny. S aktuálním poměrem zhruba 30% tržeb z USA a zhruba 70% tržeb ze zbytku světa sejde na tom, že je o Avatara 2 zájem v podstatě po celém světě. Aktuální tři stovky z Ameriky se poté podaří rozšířit na dvojnásobek, zbylých 600 milionů dolarů ze zbytku světa se podaří rozmnožit alespoň na 1 miliardu a 250 milionů dolarů. Je to celé postavené na odhadech, hrubých výpočtech a sázce na tom, že se svět v brzkých dnech v prdel neobrátí a psychopatický prcek neodpálí atomovky. Nutné je přitom všem zároveň zůstat objektivní a v realitě, někdy je ovšem osobní pocit též stěžejní. A osobně tak Avatarovi 2 jako splněnému snu pokoření o poznání náročnějšího milníku přeju.

Avatar 2
Zdroj: respawnpoint.cz

Miliardový klub mimo Jurský park, Titanic, Star Wars 1, 7, 8, 9 a Rogue One, Harry Potter 1 a 8 (7/2), Pán prstenů 3, Piráti z Karibiku 2 a 4, Temný rytíř, Temný rytíř povstal, Alenka v říši divů Tima Burtona, Toy Story 3 a 4, Transformers 3 a 4, Avengers 1-4, Jurský svět 1-3, Hobit 1, Iron Man 3, Ledové království 1 a 2, Rychle a zběsile 7 a 8, Mimoni, Zootropolis, Captain America 3, Hledá se Dory, Já, padouch 3, Black Panther, Úžasňákovi 2, Aquaman, Captain Marvel, Spider-Man: Daleko od domova a Spider-Man: Bez domova, Aladin Guye Ritchieho, „hraný“ Lví král, Joker, Top Gun: Maverick a Avatar 1 a Avatar 2 v následujících letech doplní nejen další díly Avatara. Jen příští rok o miliardu více či méně zabojují Indiana Jones a Volání osudu, Strážci Galaxie: Volume 3, Mission: Impossible Odplata – První část, Rychle a zběsile 10, Malá mořská víla Roba Marshalla, pokračování Captain Marvel s názvem The Marvels či druhý Aquaman. Trh se poté mezitím do stavu před COVIDEM sice bude vracet pomalu, vše ovšem nasvědčuje tomu, že se blýská na lepší časy…..

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.